Hamilelikte Basur Belirtileri, Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Basur Şişmesi

  Gebelikte kan hacminin artmasına bağlı olarak özellikle vücudun alt yarısında toplardamar içi basınç artmıştır. Büyüyen uterusun ana toplardamarlara (vena cava inferior) baskı yapması bu basıncı daha da artırır ve akım yavaşlar. Akım yavaşladığında yüzeyel toplardamarlarda varisleşme ortaya çıkar. Progesteronun damar düz kaslarını gevşetici etkisi bu varisleşmeyi kolaylaştırır. Sonuç olarak bacaklarda, vulvada ve anüs bölgesinde varisler ortaya çıkar.

  Hamilelikte basur olmanın başlıca sebebi uzun süren kabızlıktır. Günümüzün yaşam biçimi posasız yiyecekler, hareketsiz bir yaşam tarzı gibi… kabızlığın son derce yaygın bir durum olmasına neden olmaktadır.

  Zaten var olan bu kabızlık hamilelikte anne adayının kendini daha çok dinlemesi veya biraz artmış kabızlığı artık kontrol edememesi nedeniyle çok yakınılan bir durum olarak karşımıza çıkar.

  Hamilelikte basur, başlıbaşına hemoroid oluşumunu ve şikayetlerin artmasını kolaylaştıran doğal bir süreçtir ve hamilelerde basurun ilk belirtisi genellikle dışkıda görülen taze kandır. Kanamalar genellikle kısa süreli olur ve her dışkılamada tekrar kanama yaparlar.

  Basur kanama dışında görülen diğer belirtiler özellikle dışkılamayla başlayan ve uzun süre devam eden ağrı ve sancıdır. Bununla beraber ele gelen kitle ve şişlikte olabilir.

  Hamilelikte anne adayının basur sorununu azaltması için ilk önce kabızlığı önlemesi gerekir. Kabızlıkta ilk önerilen davranış ve beslenme değişiklikleridir. Bunun için bol bol su için. Yaklaşık günde 8 bardak.
  Düzenli olarak egzersiz yapın.
  Alkol, acı biber ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.
  Lif yönünden zengin besinlerle (meyve, sebze, kepekli ekmek) dengeli beslenin.
  Öğün atlamayın, mutlaka kahvaltı yapın.
  Kişisel tuvalet temizliğine dikkat edin.
  Dar giysiler giymekten kaçının.
  Sıcak yerlerde bulunmayın (hamam, sauna gibi)
  Otururken devamlı pozisyon değiştirerek anal bölgeye uygulanan direkt basıncı engellemeye çalışın.
  Hergün bir defa ve düzenli olarak tuvalete gidin. Tuvalette çok uzun süre kalmamaya dikkat edin. Kendinizi fazla zorlamayın.

  Bununla beraber basur memeleri bazen dışkılama sonrası dışarıya çıkar bu durumda parmağınızı vazelinle kayganlaştırdıktan sonra bu basur memeleri içeriye ittirmelisiniz.turkeyarena Çünkü dışarıda kalırsa kuruma yapan damarlar daha çok ağrı yapmasına neden olur.

  Hemoroid normal doğuma engel değildir. Eğer büyük hemoroid paketleri ile beraber dış genital organda yaygın varisler var ise veya hemoroid fazla büyüyüp tromboze olup kan pıhtısı içinde birikmiş ise doktor tarafından değerlendirilip sezeryan kararı verilebilir. Basit hemoroidlerde doğumun normal yoldan gerçekleşmesinde engel yoktur. Doğum sonrası genellikle hemoroide bağlı problemler geçer. 3 ay beklenip gerileme olmazsa genel cerrahiye gitmesi önerilir.

  Hemoroid için temel olarak iki tedavi şekli vardır. Cerrahi tedaviyle hemoroidlerin çıkarılması ve ilaçla tedavi. İlaçla tedavi de belirtilerin şidetine göre bölgesel krem ve fitil uygulaması şeklinde olabileceği gibi, ağızdan alınan uzun süreli tablet tedavisi şeklinde de olabilir.

  Gebelikte belirtiler tedavi gerektirecek kadar şiddetli olduğunda ilk olarak lokal (bölgesel) tedavi tercih edilir. Bu tedaviye aşağıdaki önlemler de eklendiğinde tedavi genellikle başarılı olur. Yanıt alınamayan durumlarda gebeliğin üçüncü ayından sonra tablet şeklinde tedaviye geçilebilir.

  Gebelikten sonra hemoroidlerde önemli derecede iyileşme meydana geldiğinden cerrahi, gebelikte hemoroid tedavisi için son seçenektir.
   


Sayfayı Paylaş