Hamilelikte Baş Ağrısı Çözümleri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Baş Ağrısı Bitkisel Tedavi

  Baş ağrıları en fazla hamileliğin ilk ve son üç ayında görülür. Hamileliğin ilk döneminde başağrılarını tetikleyen faktörler arasında hormon düzeylerinde ani ve aşırı değişiklikler ile beyne giden kan akımındaki artıştır. Hamileliğin son üç ayında ise uykusuzluk, vücut postründeki değişiklikler ile taşınan yükteki artışa bağlı stres tetikleyici faktörler olarak rol oynayabilmektedir. Ayrıca dehidrasyon, aç kalma ve gebeliğe ilişkin stresler de başağrısını tetikleyebilir.

  Gebeliğin ilk üç ayında anne adayının vücudunda dolaşan kan hacminin artmasıyla meydana gelen hormonal değişiklikler baş ağrısına neden olur. Gebelik sırasında baş ağrılarının diğer sebepleri ;·
  Gebelik döneminde baş ağrısına neden olan etkenlerden biride migren’dir.Bazı kadınlar gebelik döneminde migren ataklarının sıklaştığını söylerken bazılarıda daha seyrekleştiğini söylemektedirler.

  Gebeliğin son üç ayında duruş bozuklukları, karın bölgesinin büyümesi ile vücuda binen ilave ağırlık ile gelen gerginlikler baş ağrısına neden olur.

  Gebeliğin son üç ayında hamilelik sırasında yüksek kan basıncı (preeklampsi) baş ağrısına neden olabilir.

  Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Öneriler
  Gebelikte özellikle ilk ve son üç ayda bir işte çalışan yada başka çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınlar için oldukça yorucudur. Karnınız büyüdükçe uyku uyumak çok zor hal alabilir. Bunun için gece ve gündüz fırsat buldukça dinlenmeniz baş ağrısı ile başa çıkmanızda faydalı olur. Bununla birlikte aşırı uykununda baş ağrısına neden olabileceği bilinmelidir.

  Uzun süre okumak, dikiş dikmek ya da diğer bazı dikkat isteyen işlerle uğraşmak da baş ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle duruşunuzu düzeltin.

  Kan şekerinin düşmesi ile ortaya çıkan açlık baş ağrısına neden olabilir. Bunun için öğün kaçırmamaya dikkat edin. Çantanızda her zaman ihtiyaç halinde yiyebileceğiniz yiyecekler bulundurun.

  Eğer gürültüye karşı duyarlıysanız mümkün olduğunca gürültülü ortamlardan uzak durun. Evde televizyonun sesini kısın.

  Aşırı sıcak, sigara dumanı dolu odalar, havasız odalar baş ağrısına neden olurlar.Hemen böyle yeri terk edin ve bu tarz yerlerden uzak durun.turkeyarena.net Eğer çalışmak zorunda olduğunuz yerde havalandırma yetersiz ise sık sık mola vererek temiz hava alın.

  Sinüs baş ağrılarına sıcak soğuk kompres uygulaması oldukça başarılıdır. Günde 4 kez, her uygulamanın toplam süresi 10 dakika olacak biçimde 30’ar saniyelik süreyle. Gerilim tipi baş ağrıları için başınızın arka kısmına 20 dakika süre ile buz uygulayın, gözlerinizi kapayın ve gevşeyin (basit bir buz torbası yada içinde soğutulabilir jel buluna özel boyun yastığı kullanabilirsiniz.)

  Hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurmalısınız
  Kendi kafanızdan veya çevreden duyma bir ilaç almadan doktorunuza başvurarak durumunuza uygun ilaç vermesini isteyin.
  Baş ağrısı dayanılmaz hal alınca
  Baş ağrısı ile birlikte bulanık görme, ani kilo alımı, sağ üst karın ağrısı, ellerde ve yüzde şişme görülürse.

  Uyarı: Doktora danışmadan asla bitki kullanmayınız…
   


Sayfayı Paylaş