Hamilelikte Bartholin Kisti Tedavisi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 10 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Bartholin Kisti Tedavisi

  Hamilelikte bartholin kanalı tıkanabilir. Eğer bartholin kisti çok büyük boyutlara ulaşmadıysa veya apse gelişmediyse gebelikte tehlike yaratmaz. Ancak bartholin kisti gelişmişse yani ateş, kırgınlık, halsizlik varsa gebelikte erken doğum veya düşük görülebilir. Aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka doktora gidiniz.

  Eğer bartolin kisti çok küçükse ve enfekte değilse hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak çoğu hastada vajinanın hemen giriş kısmından içeriye doğru uzanan ağrısız ve yumuşak bir kitle vardır. Bu kitle dolgunluk hissi yaratabileceği gibi cinsel ilişki sırasında da rahatsızlığa neden olabilir. Kistin boyutları sabit kalabileceği gibi zaman içerisinde yavaş bir büyüme de izlenebilir. Kitle küçük bir bilye kadar olabileceği gibi mandalina büyüklüğüne kadar da ulaşabilir.

  Abse ise son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Vajina girişinde kızarıklık ve şişlik bulunur. Ancak en önemli sorun şiddetli ağrıdır. Bu ağrı otururken ve yürüken de kendini belli eder ve kişi oturmakta ve yürümekte güçlük çekebilir ve büyük acı yaşayabilir. Dinlenmek ve hareketsiz kalmak ile ağrı çok fazla azalmaz. Ağrının şiddeti absenin büyüklüğü ile direkt orantılı değilir. Küçük bir abse bile çok fazla ağrıya neden olabilir. Ağrının şiddeti zaman ilerledikçe artabilir ve ağrı kesicilere yanıt vermez.

  Abse ya da kist çoğu zaman tek taraflı olmakla birlikte nadiren aynı anda her iki tarafta da görülebilir.
   


Sayfayı Paylaş