Hamilelikte Bağırsak Parazitleri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 10 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Bağırsak Paraziti

  Bağırsak parazitleri hamilelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Bağırsak parazitleri olan normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Bağırsak parazitleri tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

  Bağırsaklarda parazit oluşması kıl kurdu olduğu anlamına gelmektedir. Oldukça küçük bir organizma olmasına rağmen birçok organı olumsuz etkileyen kıl kurdu, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmekte ve gebelik döneminde bulunan kadınlara da bazı durumlarda olumsuz etkiler sunabilmektedir. Gebelikte kıl kurdu bebeğe zararları olduğu düşünülen bir durumdur. Anne karnında yer alan bebekler bağırsaklarda yer alan kıl kurdu ile dolaylı da olsa bazı problemler yaşayabilmekte ve kötü etkilenebilmektedir.

  Gebelik sürecinde anne karnındaki bebeğin olumsuz etkilenmesi direkt olarak kıl kurdu ile gerçekleşmez. Ancak kıl kurdunun yok edilmesi için gerekli olan tedavi aşaması bebeğin çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olabilir. Kıl kurdu hastalığına bakan doktor dahiliye uzmanıdır. Bu nedenle hastalık için gerçekleştirilecek tedavinin aşamalarına dahiliye doktoru karar vermektedir. Kıl kurdunun bebeğe direkt olarak zararları olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak yapılan tedavi sırasında bebek gerçekleştirilen uygulamalardan olumsuz etkilenebilir.bebeğimvesağlığı.com Bu yüzden kıl kurdunun gebelik döneminde bebek üzerinde zararlı etkiler sunduğu söylenebilir.

  Kişide kıl kurdu olduğunu anlamak için fizik muayene, laboratuvar testleri ve buna benzer testler kullanılabilir. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle genelde hamile kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bu nedenle hamilelik döneminde kıl kurdu problemleri ile karşılaşmamak için daha hassas davranılması ve istenmedik durumlarla karşı karşıya kalınmaması önemli bir husustur.
   


Sayfayı Paylaş