Hamilelikte Bacak Uyuşması

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 24 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Bacak Uyuşması

  Hamilelikte bacaklarda uyuşma, kramp ya da hissizlik oluşabilir. Hamileler bir anda bacaklarını hissetmemeye bile başlayabilir ve paniğe kapılarak hastanenin yolunu tutabilirler. Ancak uzmanlar tüm bu paniğin boşa olduğunu belirtiyor. Çünkü hamile bayanların bacaklarında meydana gelen bu vaziyet tamamı ile normal olarak karşılaşılan bir durum. Konu ile ilgili uzmanlar, hamile bayanların her 4 kişiden birinde gebelikleri esnasında bacaklarında uyuşma gözlemlendiğini bildiriyor. Bununla birlikte bacak uyuşması en fazla gebeliğin son 3 ayı içinde meydana geliyor.

  Yükselen göbek kısmı kalça sinirlerine basınç uygulamaya başlıyor, pelvisten başlayarak bacaklarda uyuşmaya neden oluyor. Bir çok hamille kadın gebelik esnasında ayaklarda ve kollarda görülen uyuşma problemi ile karşılaşır. Uyuşmalar çoğunlukla akşam veya gece saatlerinde dinlenme esnasında kendini gösterir. Bu problemlerden korkmak gerekmez. Anne ve bebek açısından tehlike yaratmayan bir durumdur. Ama fazla tekrarlandığında ayaklarda oluşan bu uyuşmalar hem anneyi huzursuz etmektedir hem de annenin vücudunda bulunan birtakım sıkıntılara işaret edebilir.

  Nedenleri
  Gebelikte rahim (döl yatağı) kalınlaştıkça, bacaklara giden sinirlerin çoğuna baskı yapabilmektedir. Su tutulma sorununa ilişkili olarak bacaklar şiştiği taktirde birtakım sinirler basınca maruz kalabilmektedirler. Bu basınç genellikle bacaklarda ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilmektedir. Bu bulgular kimi zaman önemli olabilmekte ve doğum ardından kaybolmaktadır ve genellikle lohusalığın sonuna yaklaştıkça çok ender olsa da kol ve eller de etkilenebilir. Karpal tünel sendromu olarak adlandırılan bir hastalıkta, bir elde veya her 2 elde yanma, iğneleme ve parmaklarda uyuşukluk hissedilmesine neden olabilmektedir. Özel bir atel (el bileğinin sabit kalmasına destek eden bir sargı çeşidi) giyilerek rahatsızlığın giderilmesine destekçi olunabilir. Bazı bayanlarda çabuk ve derin solumaya bağlı olarak uyuşukluk ve iğnelenme hissedilebilir. Hamilelik esnasında ayaklarda (ve bazı durumlarda kollarında) oluşabilen uyuşmaların sebepleri şunlardır:

  Birçok durum için bunun nedeni hamile bayanın vücudunda kalsiyum, potasyum ve magnezyum benzeri minerallerin ve B6 vitaminin eksikliğidir. Bu bozulma gebeliğin öncesinde sık tekrarlanan kusmalar, ortalarında ve bitiminde ise dengesizce beslenme, diüretik içeriklerin kabulü, yükselen çocuğun bu vitamin ve minerallere gereksiniminin çoğalması sonucu oluşabilir.

  Kanda hemoglobinin düzeyinin düşmesi uyuşmalara neden olabilmektedir. Bu vaziyette uyuşma haricinde kadında halsizlik, uyku durumu, baş dönmesi, bayılma benzeri semptomlar gelişebilir.
  Damarların varis rahatsızlığı uyuşmalara neden olabilmektedir.turkeyarena Bazı durumlarda uyuşmalara ilaveten bayanların ayaklarda ağırlık, yorgunluk ve ağrı hissi oluşabiliyor, ayak damarları meydana çıkıp belirginleşiyor.

  Kandaki şekerin düzeyinin değişimi.

  Gebeliğin son. üç aylık periyodunda gelişen damarların kasılması sendromu da uyuşmalara neden olabilmektedir. Bunun sonucu olarak ayaklarda kan dolaşımı zorlaşır. Uyuşmalar kadını sırt üstü veya sağ tarafa yattığında normalden daha fazla huzursuz etmektedir.

  Uyuşma ve karıncalanma için öneriler
  Kişide karpal tünel sendrom olmasından şüpheleniliyorsa rehabilitasyon öncesi hastanın el bileğine takacağı bir atel verilir. Verilen atel el bileğini gereken biçimde tutacak, böylelikle sıkışma önlenmiş olacaktır. Uyuşmalar başlamışsa fazla kuvvetli olmayan kişilerde tek başına atel yeterlidir. İlaç olarak parasetamol çeşidi ağrı kesici ilaçlar, sinirsel uçları onardığı varsayılan B vitaminleri, ve genellikle magnezyum içermekte olan preparatlar gebede destekçi olabilmektedir. Lokal olarak kullanılacak krem ve pomat türü ilaçlar genelde etkili olmamaktadır.
   


Sayfayı Paylaş