Hamilelikte Bacak Kasılmasının Nedenleri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 24 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Bacak Kasılması Neden Olur

  Hamilelikte bacak kramplarına artan kilo artışı ve hamileliğe bağlı dolaşım sistemindeki değişiklikler neden olur.Bununla birlikte büyümekte olan rahmin bacaklarınıza giden sinirler ve kan damarları üzerine baskı yapması sonucu bacak krampları oluşur.

  Öneriler
  Bacak kramplarının kanda fosfor fazlalığı ve kalsiyum eksikliği sonucunda ortaya çıktığı düşünüldüğü için fosfor içermeyen bir kalsiyum takviyesi almak krampları hafifletebilir.

  Bacak kramplarının bir diğer nedeni de yorgunluk ve büyüyen rahmin belli sinirler üzerinde yaptığı baskı olduğu için gün boyu destekli çorap giymek ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmek kramplarınızı ortadan kaldırır.

  Baldırınıza kramp girerse , bacağınızı gerin ve ayak bileği ve ayak parmaklarınızı yavaşça yukarı doğru kaldırın. Bu kısa sürede ağrıyı azaltacaktır ( Her gece yatmadan önce bunu birkaç kez tekrarlamak krampları önleyebilir.)

  Yukarıda bahsettiğimiz tekniklerden herhangi biriyle ağrı azalıyorsa daha fazla rahatlamak için masaj ve lokal olarak sıcak uygulaması denenebilir.Ancak hiçbiri işe yaramıyorsa baldırınıza masaj ve sıcak uygulamasından kaçının ağrı devam ediyorsa doktorunuza başvurun.Çünkü küçük bir olasılık olsa da toplardamarlarda kan pıhtısı oluşmuş olabilir.Buda tıbbi girişim gerektirir.
   


Sayfayı Paylaş