Hamilelikte Bacak Kasılması Nasıl Geçer

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 24 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Bacak Kasılması Nasıl Geçer

  Hamilelikte bacak kramplarına artan kilo artışı ve hamileliğe bağlı dolaşım sistemindeki değişiklikler neden olur. Bununla birlikte büyümekte olan rahmin bacaklarınıza giden sinirler ve kan damarları üzerine baskı yapması sonucu bacak krampları oluşur.

  Genellikle 2. ve 3.cü aylık periyotlarda (bilhassa 24’üncü haftadan itibaren) başlayan kramplar bazen kısa süreli hissedilirken, bazen de süresi 10 dakikaya kadar varabilir. 24. haftadan itibaren de sıklığını arttırabilir. Kramplar çoğunlukla geceleri oluşur ve hatta zaman zaman uykudan uyandıracak kadar şiddetli şekilde hissedilebilir.

  Öneriler
  Kalsiyum bakımından zengin gıdalarla dengeli beslenmeye özen gösterilmeli. Aşırı kilo alımından kaçınılmalı.
  Düzenli egzersiz ve hafif yürüyüşler yapılmalı.
  Yorgunluktan kaçınmalı ve uzun süre ayakta kalınmamalı.
  Dinlenirken veya otururken ayakların altına destekleyici yastıklar koyup yüksekte tutulmalı, varis varsa varis çorabı giyilmeli. Ayak bilekleri dairesel hareketlerle minik minik çevirilmeli.
  Rahat ayakkabılar tercih edilmeli, bilhassa yüksek topuklu ayakkabı giyilmemeli.
  Geceleri yatmadan önce ılık bir duş alınmalı ve yatağa girmeden önde baldır ve bacak kasları gerilmeli ve mümkün olduğunca sol tarafa doğru yatmaya gayret gösterilmeli.

  Bacak kramplarının kanda fosfor fazlalığı ve kalsiyum eksikliği sonucunda ortaya çıktığı düşünüldüğü için fosfor içermeyen bir kalsiyum takviyesi almak krampları hafifletebilir.

  Bacak kramplarının bir diğer nedeni de yorgunluk ve büyüyen rahmin belli sinirler üzerinde yaptığı baskı olduğu için gün boyu destekli çorap giymek ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmek kramplarınızı ortadan kaldırır.

  Baldırınıza kramp girerse, bacağınızı gerin ve ayak bileği ve ayak parmaklarınızı yavaşça yukarı doğru kaldırın. Bu kısa sürede ağrıyı azaltacaktır (Her gece yatmadan önce bunu birkaç kez tekrarlamak krampları önleyebilir.)

  Yukarıda bahsettiğimiz tekniklerden herhangi biriyle ağrı azalıyorsa daha fazla rahatlamak için masaj ve lokal olarak sıcak uygulaması denenebilir. Ancak hiçbiri işe yaramıyorsa baldırınıza masaj ve sıcak uygulamasından kaçının ağrı devam ediyorsa doktorunuza başvurun. Çünkü küçük bir olasılık olsa da toplardamarlarda kan pıhtısı oluşmuş olabilir. Buda tıbbi girişim gerektirir.
   


Sayfayı Paylaş