Hamilelikte Ayak Yanması Olur mu,Tedavisi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 7 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Ayak Yanması Yaşayanlar

  Hamilelik döneminde yaşanan sıkıntılı süreçlerden biri de ayak yanmalarıdır. Birçok kadında görülen ayaklardan yanma, çeşitli nedenlerle meydana gelmektedir.

  Normal zamanlara göre daha fazla ve farklı çalışan hormonlar, anne adaylarında çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gebelik döneminde meydana gelen ayak yanmalarının en belirgin nedeni ise hormon dengelerinde meydana gelen düzensizlikler olmaktadır. Hormon dengesinde yaşanan düzensizlikler ve hormon düzeyinin yükselmesi ayaklarda yanmanın ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

  Bunların yanı sıra hormonlardan kaynaklı bacaklarda kasılmalar oluşur. Kadınların yatakta kas germe işlemi yaptığı sırada kramp girme olasılığı her zaman için vardır. Eğer kas germe sırasında kramp giriyorsa bunu geçirmek için belirli bir süre yürümek, ılık duş almak ya da ayak bileğine özgü egzersizler yapmak krampın hafiflemesi adına yeterli olacaktır.

  Diğer yandan gebeliğin annelerde meydana getirdiği olumsuz durumlardan biri de şişme yani ödem oluşmasıdır. Özellikle bacaklarda ortaya çıkan ödem karşısında annenin doktoruna görünmesi gerekmektedir. Sıvı birikmesi sonucu oluşan ödemler, yüksek tansiyon kaynaklı meydana gelebilmektedir. turkeyarena Gebelik için ciddi bir durum olan hipertansiyon, göz ardı edilmemeli ve annenin en kısa zaman içerisinde doktor kontrolü altına girmesi tavsiye edilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş