Hamilelikte Ayak Şişmesi Tedavisi, Tuzlu Su

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 7 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Ayak Şişmesi Tuzlu Su

  Hamilelikte kan basıncı yaklaşık yüzde 40 artar; ve bu durum dolaşım sistemini normalden daha fazla çalışmasını gerektirir. Kan hacmindeki artış da dolaşımı bazen yavaşlatabilir ve böylece şişkinlikler görülebilir. Ayaklar ve ayak bilekleri rahim basısı nedeniyle oluşan dolaşım yavaşlamasından oldukça fazla etkilenen bir bölgedir; bu nedenle şişlikler burada daha fazla görülür. Eğer ayaklardaki ödeme bir de eller, el bilekleri, göz kapakları ve yüzde oluşan şişkinlikler ekleniyorsa bu durum gebelik hipertansiyonu (preeklampsi) olabilir ve doktora başvurmayı gerektirebilir.

  Ayak bileklerinde ve bacaklarda oluşan şişme, aslında normal kabul ediliyor. Hatta kadınların yüzde 75’inde bu şekilde ödeme rastlanabiliyor. Özellikle yaz sıcaklarında, günün geç saatlerinde veya uzun süre ayakta kalma / uzun süre oturma gibi durumlardan sonra ödem oluşuma sıkça rastlanıyor.

  Ayak ve bileklerdeki şişmeyi azaltmak için:
  Bacaklarınız yüksekte olacak şekilde oturun veya uzanın.
  Rahat terlikler, ayağınızı sıkmayacak ayakkabılar giyin.
  Lastik bantlı çorapları giymemeye özen gösterin.
  Sıkı pantolon ve iç çamaşırları giymeyin.
  Sıcak havalarda fazla dışarı çıkmamaya özen gösterin.
  Tercihen sol tarafınıza doğru yatın.
  Günde en az 2-3 litre sıvı alın.
  Fazla tuzlu gıda tüketmeyin.
  Kısa mesafeli yürüyüşler faydalı olacaktır. Ayrıca oturduğunuz yerden ayak bileklerinizle daireler çzme egzersizi de iyi gelecektir.
   


Sayfayı Paylaş