Hamilelikte Ayak Ağrısı Neden Olur

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 1 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Ayak Ağrısı Nedenleri

  Hamilelikte ayak ağrısı sık şikayet edilen bir durumdur. Hamileliğin doğal bir sonucu olan kilo alımı nedeniyle vücudun ağırlık merkezi değişir ve diz ve ayaklara fazladan yük biner. Resimde de gözüktüğü gibi ağırlık merkezinde meydana gelen değişiklik ayağın içi kavisli basmasına yol açar.

  En sık görülen ayak problemi ise, topuk dikeni, ödem ve düz taban olarak sıralanabilir ve genellikle ayak kavisinde şiddetli ağrıya yol açar. Ayağın altını boylu boyunca saran Plantar Fasya adlı tendon bu durumdan dolayı aşırı stres altında kalır ve iltihaplanmalar sıkça görülür. Ödem ise, ayaklarda şişmeye neden olur. Aslında vücutta bulunan su miktarı hamilelik öncesi döneme göre aynıdır ama bu su yer değiştirir ve yoğunlukla ayaklarda toplanır. Ayrıca, kilo alımı nedeni dolayısıyla bacak krampları ve varisli damarlarla da karşılaşılabilir.

  Düz taban ve topuk dikenine karşı topuk yastığı ya da ark destekleyici gibi tabanlıklar kullanılmalı ve şok emici özelliği olan tam oturan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayrıca, ödemi önlemek için ayaklar gün içerisinde yukarı kaldırılarak dinlenilmelidir. Masa başı işer dolayısıyla eğer uzun süre oturuluyorsa, ayakların altına bir destek konulabilir. Kan dolaşımını etkileyecek çoraplar giyilmemeli ve yeteri kadar su tüketmeye dikkat edilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş