Hamilelikte Arı Sokması Tehlikelimi, Zararlımı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Arı Sokması Zararlımıdır

  Arı sokmalarına karşı alerjiniz yok ise belli sayıdaki arı sokma vakaları tehlikeli değildir. Tehlike yaratıp yaratmayacağını kişinin metabolizma ve bünyesine göre değişmektedir.

  Arı sokması çok alerjik olan anne adayları hariç çoğunlukla sorun teşkil etmezken akrep, çıyan gibi sokmalarda doktor kontrolü önerilir.

  Arı sokmalarına karşı alerjisi olan kişilerde belli başlı belirtileri vardır. Genellik arının iğnesine mağdur kalan bölgemizde kızarma başlayıp kaşınmalar hissedilir. Arının zehirinden etkilenen derimizde şişme meydana gelecektir. En belirgin özelliği ise solunum (nefes alma) güçlüğü yaşarız. Karnimizda ağrılar, çarpıntı, kusma ve baygınlıkta gösterebilir.

  Solunum yollarımıza vereceği zarar yüzünden arıya karşı alerjisi olan kişinin ölme tehlikesi olabilir. Bu tarz belirtilere karşılaşırsanız çok hızlı bir şekilde en yakın hastane, doktor, sağlık ocağı vs. ulaşmanız hayatı öneme sahiptir. Tıp dilinde buna “anaflaksi” veya “anaflaktık şok” adı verilmektedir.

  Arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır?
  Arı soktuktan sonra panik yapıp arıyı elinizle sıkarak çıkarmayınız! Arı zehir kesesini sıkmanız durumunda sokulan bölgeye daha çok arı zehirli sevk edilmesine yol açacaktır. Buda o bölgedeki acı hissimizin artmasına sebebiyet verecektir.

  Sokmuş olan arıdan kurtulmak için önemli unsurlardan biri panik yapmamaktır, panik yapmadan bir bıçak yardımı veya tırnağınızla sıyırarak çıkarmak olacaktır.

  Etkili tedavi yöntemi olarak amonyak biliriniz. Amonyak iki çeşit tedavi şekli ile kullanılabilir. Arının sokmuş olduğu bölgeye sürülebilir, birde bir bardak suyun içerisine 10 ile 15 damla eklenerek içilebilir. Arı sokması şişkinliğine karşı krem kullanılmalıdır. Antihistaminik veya Steroid kremlerinden birini sürmelisiniz. Doğru olmayan başka davranışlar ise arı sokulmasına mağdur kaldıktan sonra o bölgeye basınç uygulayarak ovulması ve emilmesidir. Kişi terli ise derimizdeki ter zehirin etkisi artıracağına emme işleminin faydasından çok zarar açmasına sebep olacaktır.turkeyarena Ovalama işleminde zehirin belli bir bölgede kalmayıp dağılmasına sebep olacaktır.

  Arı sokmasına iyi gelen yöntemler:
  Sokulan bölgeyi soğutmak; üzerine buz koyarak veya soğuk su ile yıkamak. Yoğurt sürmekte etkili yöntemlerden biridir, yoğurt acı etkisi azaltıcı özelliği bilinmektedir. Meyve filan yenirken arı sokulmasına mağdur kaldıysanız tehlikeli sonuç doğurabilir. Boğazınızdan arı soktuysa sık sık sirke ile gargara yapmanız ve hızlı şekilde doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

  Bir demet maydanozu: iyice dövünüz maydanoz (taze olması önemlidir) dövülmüş maydanozu arın soktuğu bölgeye sarabilirsiniz. Arpa unu ve sirke ile hamur yapıp sarmanızda iyi gelecektir. Arpa ununu ve sirkeyi hamur olacak şekilde karıştırınız ve sokulan bölgeye sürünüz.

  Sarımsak: Bir diş sarımsakta işimizi görecek doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Sarımsağımızı iyice eziyoruz ve bölgeye sürüyoruz.

  Lavanta yağı: Arı zehirine karşı oldukça etkili bir yağdır.

  Soğan: Her mutfakta olan soğanı ikiye bölerek sulu kimsini bölgeye sürünüz.

  Bal: Arı balıda etkili bir savunma aracımız olarak kullanabilirsiniz. Ne mantık demeyin faydasını hissedeceksiniz.

  Karbonat ve su: Su ve Karbonat karıştırıp macun şeklinde arının soktuğu bölgeye sürebilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş