Hamilelikte Alttan Muayene Kaçıncı Haftada Yapılır

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Alttan Muayene Kaçıncı Ayda Yapılır

  Hamileliğin ilk dönemlerinde yada ilerleyen aylarda vajinal yoldan elle veya spekulum denilen alet ile muayene bazı durımlarda gerekebilmektedir. Vajinal yoldan yapılan (transvajinal) ultrasonografi bazı durumlarda karın üzerinden yapılan ultrasona göre çok daha net bilgi vermektedir, bu nedenle bazı durumlarda gerekebilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışını daha net izleyebilemek için veya myom gibi patolojileri daha net görüntüleyebilmek için transvajinal ultrasonografi gerekebilir. Ayrıca kanama varlığında bunun sebebinin anlaşılması için ve rahim ağzının değerlendirilmesi için alttan spekulum ile muayene gerekebilir. İleri gebelik aylarında rahim ağzı açıklığını değerlendirmek için elle muayene yapılır.

  Sonuç olarak hamilelik sırasında vajinal yoldan elle muayene yapılması, spekulum denilen muayene aletinin takılması veya vajinal ultrason yapılması hiçbir risk oluşturmaz. Bebeğe hiçbir zarar vermez. Düşük, kanama veya başka bir risk oluşturması imkansızdır. Gebelik rahmin içerisindedir, bu muayeneler ise tamamen rahmin dışarısında rahim ağzına kadar olan bölgeleri ilgilendiren muayenelerdir. Gerektiği halde gebe iken bu tür muayeneleri olmaktan çekinmenize gerek yoktur. Hatta bazı durumlarda bu tür muayenelerin hasta isteği nedeniyle yapılmaması bazı hastalıkların atlanmasına ve sakıncalı durumlara neden olabilir.

  Gebeliğin ilk 3 ayından yapılan jinekolojik muayenenin faydası mutlaka vardır. İlk haftalarda bebek çok küçük olduğu için ancak vajinal muayene yapabilirler. Bu muayenede bebeğin anormal bir yapıya sahip olup olmağına bakılır.

  Doktor vajinal muayenede ilk önce genital bölgeye bakmaktadır. Bu bölgede bir kızarıklık, bir şişlik, bir kist tanısı, bir ameliyat izi var mı diye gözlenir.

  Doktorlar, gebelikte en çok rastlanan sıkıntılardan birini vajinal akıntı olarak görmüşlerdir. Bu akıntının veya kanama varsa kanamanın normal olup olmadığını anlayabilmesi için jinekolojik muayene yapmaktadırlar.

  Yani jinekoloji muayenenin hiçbir zararı yoktur, bir çok rahatsızlıkları anlayabilmek için çok önemlidir.

  Günümüzde birçok teknolojik aletler ve tanı yöntemleri gittikçe ilerlemiştir. Gebelikte ultrasonografi gebeliğinin başlangıcından sonuna kadar çok iyi bir takip yöntemi olmuştur. Bu görüntülerle bebeğin gelişiminde ne gibi kusurlar olduğunu görebilmektedirler. Cinsiyeti belirlemede bu ultrasonlar sayesindedir.

  Yani jinekoloji muayenenin hiçbir zararı yoktur, birçok rahatsızlıkları anlayabilmek için çok önemlidir. Jinekoloğunuz size yardımcı olacaktır.turkeyarena Sakin ve rahat olmanız sizin ve doktorunuz açısından önemlidir. Ağrı yapmaz.

  Jinekolojik muayene nasıl yapılır;
  İlk önce dizlerinizi açmanızı söylerler.
  Doktorunuz eldivenlerini giyip yara, kızarıklık gibi bir durum var mı diye dış bölgeyi incelerler.
  Daha sonra eldivenli olarak ellerine yağ sürerler .
  Karnınıza bastırırlar ve parmaklarını vajinanıza sokarlar. Rahminizin, yumurtalıklarını ve serviksinizin şeklini, bebeğinizin durumunu hissedebilirler.
   


Sayfayı Paylaş