Hamilelikte Alerji Bebeğe Zarar Verirmi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 4 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Alerji Bebeği Etkilermi

  Alerjik hastalıklar hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıklarınbaşında geliyor, hamilelerin yüzde 20’sinde alerji görülür. Bu alerjik hastalıklar kendini ciltte kızarıklık, kabarma ve kaşıntı (atopik dermatit, egzema, ürtiker ve anjiyoödem), gözlerde batma ve sulanma (alerjik konjunktivit) burunda salgı artışı, kaşıntı, tıkanıklık (alerjik rinit), akciğerlerde nefes darlığı atakları (alerjik astım) veya sindirim sisteminde ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık (gıda alerjileri) şeklinde gösterebilir.

  Bu alerji etkenleri solunum yoluyla alınan çeşitli mite, toz, polen, hayvan tüyü gibi maddeler olabileceği gibi çeşitli gıdalar (yumurta, çilek, çikolata ve birçok diğer gıda maddesi), cilt teması yoluyla deterjanlar, çeşitli metal takılar veya penisilin grubu antibiyotikler gibi çeşitli ilaçlar olabilir.

  Astım da gebelikte %1-5 arasında görülebilen alerjik bir akciğer hastalığıdır. Astım iyi kontrol edildiğinde gebeliğin seyrini olumsuz etkileyen bir durum olarak kabul edilmez. Kontrolsüz kaldığında ise astım hastalığı düşük, erken doğum, düşük doğum tartısı ve yeni doğan ölüm riskinde artışa neden olabilmesi nedeniyle gebelikte dikkatle izlenmesi gereken bir durumdur.

  Alerjik rinit hassas anne adaylarında burun mukozasının polen, mite, küf mantarı, toz ve hayvan tüyleriyle teması sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Alerjik rinit çoğu durumda gebelik öncesi dönemden itibaren var iken bazen ilk belirtiler gebelik döneminde de ortaya çıkabilmektedir.

  Ürtiker kendini cildin yüzeyel tabakasında yuvarlak, yüzeyden kabarık, kızarık ve kaşıntılı lezyonlar şeklinde gösteren alerjik bir cilt hastalığıdır. Cilt tabakalarında daha derine giden lezyonlar ise anjiyoödem olarak adlandırılır. Ellerde ayaklarda ve gövdede yoğun olarak gözükür. Çeşitli gıdalar, ilaçlar, çeşitli enfeksiyonlar, kullanılan sabun ve parfümler, böcek sokmaları çeşitli gıdalar ve takılar anne adayında ürtikere neden olabilmektedirler.

  Anaflaksi dışındaki diğer alerjik durumlarda bebekte olumsuz etkilenme olmaz. Anaflaksi ise çoğu zaman penisilin alerjisi veya hastanın aşırı duyarlı olduğu gıdalarla oluşan ve ölüme yol açabilen bir durumdur.turkeyarena Bu durumda hem anne adayının hayatı, hem de bebeğinki tehlikeye girer.

  Alerjiden Korunmak İçin
  Özellikle ev içi alerjenlerin (mite’lar, evcil hayvanlar, hamam böcekleri ve küf mantarları) bertaraf edilmesi, evin sık sık havalandırılması, evde kesinlikle sigara içilmemesi, özellikle kış aylarında solunum sisteminin viral ve bakteryel hastalıklarından iyi bir şekilde korunulması son derece önemlidir.

  Astım hastalığı olan anne adaylarının kendilerinde astım atağına neden olabilecek alerjenlerden, sigaradan, enfeksiyonlardan, ağır egzersizlerden ve aspirin gibi ilaçlardan uzak durmaları önemlidir.

  Bahar aylarında alerjik riniti arttıran polenlerden uzak durmak için belki de bir sure park ve bahçelerden uzak durmak önerilebilir.

  Kürklü hayvan, halı, yün ve deri giysiler, klima alerjiye ortam hazırlayabilir. Varsa bunların temizliği iyi yapılmalıdır. Ayrıca, solunumu olumsuz etkilediği için, evde sigara içilmemeli ve virüs hastalıklarına karşı önlem alınmalıdır. Alerjik bünyeli anne, gebelik ve emzirme sırasında, yumurta, süt ve fıstık, çilek, deniz kabukluları gibi ana alerjenlerle beslenmemelidir.
   


Sayfayı Paylaş