Hamilelikte Albumin Tedavisi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Albumin Nasıl Tedavi Edilir

  Albumin karaciğerde sentezlenen ve kanda çeşitli molekülleri bağlama-taşıma görevi bulunan bir proteindir. Kanda bulunan proteinlerin %60’ını albumin oluşturur, kanda en çok bulunan proteindir.

  Hamilelikte kanda albumin düzeyi hamile olmayan bireylere göre daha düşük seyreder. Bunun başlıca sebepleri idrarla albumin atılmasında artış ve hemodilüsyondur (kan hacminde artış). Ayrıca gebelikte böbreklerin albumine geçirgenliği artış gösterir.

  Normal bir gebelikte günde idrarla 300 mg’a kadar protein atılması normal kabul edilir. Daha fazla miktarda albumin atılması tansiyon yüksekliği ile birlikte ise bu duruma preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) adı verilir.

  Böbrekler tam çalışmadığı için gebelikte son aylara doğru albümin meydana gelmesine neden olur. Bu da hamile kadında baş ağrısı, tansiyon yüksekliği meydana getirir. El, ayak, bacak ve göz kapaklarında şişmeler meydana gelir.

  Bu durumda yiyeceklerde tuz kullanımamalı, akşam yemeklerinde et ve etli yemekler yenmemeli, akşamları daha çok pirinç ve sebze çorbaları, bol çiğ sebze meyve ve komposto yenmelidir. Mısır püskülü çayıda oldukça etkilidir.
   


Sayfayı Paylaş