Hamilelikte Akıntı Nasıl Olmalı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 23 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur

  Hamilelikte artan östrojen hormonunundan dolayı vajinal akıntıda artış olması normaldir. Ancak her vajinal akıntı normal hamileliğe bağlı akıntı olmayabilir. Gebeliğe bağlı görülen normal akıntı kokusuz, beyaz akışkan kıvamda, ince bir akıntıdır. Kötü kokulu, yeşil, sarı, kahverengi, peynir kesiği gibi olan bir akıntı hamileliğe bağlı normal akıntı değildir. Gebeliğe bağlı artıl gösteren normal akıntı kaşıntıya sebep olmaz eğer vajina dış bölgesinde kaşıntı varsa enfeksiyona bağlı bir vajina iltihabı veya kandida (mantar) vajiniti olabilir.

  Gebelikte akıntı gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar ve genellikle doğuma kadar devam eder. Önemli olan akıntının özelliklerini takip etmektir. Eğer akıntı kötü kokulu, yeşil, kahverengi, sarı, pembe kırmızı lekelenme şeklinde ve kaşıntı eşlik eden şekilde akıntı başlarsa hemen doktora başvurmak gerekir. Bazen özellikle gebeliğin son aylarında anne adayları su gelmesi ile akıntıyı karıştırabilirler, su gelmesi gebelikte önemli acil durumlardan birisidir ve annenin bunu akıntıdan ayırması mümkün olmayabilir, şüphe durumunda acilen doktora başvurulması gerekir.

  Gebelikte Vajinal Akıntıdan Korunmanın Yolları
  Aşırı şekerli gıda tüketimi mantar oluşumunu tetiklediği için hamilelik öncesi ve hamilelik süresi boyunca aşırı şekerli gıdalardan uzak durmak mantar enfeksiyonuna karşı alınacak önlemlerden bir tanesidir.

  Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması enfeksiyon riskini düşüreceği için akıntıya sebep olan etkenleri de ortadan kaldıracaktır. Prezervatif seçimi de bu konuda önem arz etmektedir. Prezervatif seçimlerinde çeşitli esansları içerenler yerinde daha basit olanların tercih edilmesi ve kullanılması gerekmektedir.

  Cinsel organın, yani vajinanın kesinlikle sabun ile yıkanmaması gereklidir. Genital bölgeler için özel olarak üretilmiş şampuanlar kullanılması vajinanın sağlığı açısından daha faydalı olmaktadır.

  Hamilelik süresince vajinanın içi suyla yıkanmamalıdır.

  Vajina için pudra ve deodorant gibi malzemeler kullanmayın.

  Çamaşır seçimlerinde pamuklu iç çamaşırı tercih edin ve sadece bunları kullanın.

  En az günde iki kez, mümkünse daha fazla sayıda çamaşır değiştirin.

  Çamaşırlarını yıkarken deterjan yerine sabun tozu kullanın ve kuruduktan sonra kızgın ütü ile güzelce ütüleyin.

  Gün boyu günlük ped kullanılması akıntıyı önleyen etmenler arasındadır.
   


Sayfayı Paylaş