Hamilelikte Ağız Tadı Bozukluğuna Ne İyi Gelir

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 4 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Ağız Tadı Bozukluğu Nedir

  Pityalizm gebelik sırasında tükürük salgısının fazla miktarda mineral içermesine bağlı olarak yoğunluğunun artması sonucu ağızda metalik acı bir tat oluşmasıdır. Bu rahatsızlık gebeliğin ikinci veya üçüncü haftasında birden bire başlamasıyla karakterizedir. Gebeliğin ilk üç ayında azalıp kendiliğinden kaybolabilir. Ancak gebeliğin sonuna kadar devam eden vakalar mevcuttur. Tükürük salgılanmasındaki yoğunluk yutmayı güçleştirir ve sık tükürme ihtiyacının yanında bulantı-kusmaya neden olabilir. Ağızda ve özellikle dilde kuruluk tükürük bezlerinde şişlik ağızda tahriş ve konuşmada zorlanma olabilir.

  Bu durumu oluşturan nedenler tam olarak bilinmemekle birlikte gebelik hormonlarının artması ve gebelikte oluşun bulantı nedeniyle yutmada isteksizliğin sebep olabileceği belirtilmektedir.

  Acı Tat Nasıl Geçer
  Pityalizm in bilinen kesin tedavisi olmadığından belirtilere yönelik tedavi yapılması önerilmektedir. Bu maksatla ağız hijyenine önem verilmesi ve salgı azaltıcı ağız sıvılarının kullanımı faydalı olabilir. Nişastalı hamur işi yiyeceklerinin kullanımının kısıtlanması ve dengeli beslenme önerilebilir.

  Eğer aşırı tükürük salgısı varsa hekime müracaat edilerek ağız yaraları bademcik iltihabı mide pankreas ve karaciğer hastalıklarına yönelik ileri tetkiklerin yapılması ve ona göre tedavi edilmesi önerilebilir.
   


Sayfayı Paylaş