Hamilelikte Ağız Kuruluğu Problemi Yaşayanlar

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 4 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Gece Ağız Kuruluğu

  Gebelikte ağız kuruluğu, sürekli susuzluk hissetmek sık rastlanan şikayetlerden birisidir. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber hamilelikte artan sıvı ihtiyacını karşılamak için vücudun aldığı bir önlem olabilir. Gebelikte şeker hastalığı (diyabet) de ağız kuruluğunun nadir nedenlerinden birisidir, kan şekerinin kontrol edilmesi gerekir.

  Ağız kuruması olan hastalarda dudaklarda çatlama, ağız kokusu, konuşmada güçlük, dilde yapışma, sürekli su içme isteği, nefesin kötü kokması gibi şikayetler de sıklıkla bulunur.

  Ağız Kuruluğu İçin Neler Yapılabilir
  Gebelik döneminde yaşanan ağız kuruluğunu önlemenin en basit ve kolay yöntemi bol bol su içmek ve ağız hijyenine dikkat etmektir. Yanınızda sürekli ufak bir pet şişede su taşımanız tavsiye edilir. Aşırı şeker içeren gıdalar ve kafein ağız kuruluğuna sebep olabilmektedir. Bu yüzden bunların az tüketilmesinde fayda vardır. Şekersiz sakız çiğnemek ağız kuruluğunu önlemek için faydalıdır. Bu önlemlere rağmen geçmek bilmeyen bir ağız kuruluğu probleminiz varsa diş ve ağız sağlığınızda hastalık olabilir. Bir hekime başvurmanızda yarar vardır.

  Burun tıkanıklığına sebep olan herhangi bir hastalığınız varsa bu durum sizin sürekli ağızdan nefes almanıza neden olacağı için ağız ve dudak kuruluğuna sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda KBB doktoruna başvurabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş