Hamileler Neden Sol Tarafa Yatar

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 22 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Neden Sol Yana Yatılır

  Hamilelikte en uygun yatış pozisyonu; sol yan tarafınıza yatıp dizlerinizi kırarak bacaklarınızın arasına yastık koyup yatmanız hem sizin için hem de bebeğiniz için de en iyi yatış pozisyonudur. Bu yatış biçimi yalnız besinlerin ve kanın plesantaya en üst düzeyde ulaşmasını sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda böbreğin işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlar. Böylece atıkların ve sıvıların vücuttan daha iyi atılımı ve diz ve ellerde daha az şişmedir.

  Bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişmesi için sizin yatış pozisyonunuz çok önemlidir. Doğru pozisyonu seçememe ve bebeğin geliştiği son üç aylık dönem anne adaylarının uyuma da zorlandıkları bir dönemdir. Gebelikte özellikle sol tarafa yatış pozisyonu önerilir. Sol tarafa yatmak gebeliğin ilk aylarında oluşan mide bulantısı şikâyetini de azaltır. Çünkü bunun nedeni sol tarafa yatıldığında ortasından en büyük toplardamar geçmesidir. Anne adayı sağ tarafına yattığı zaman rahim bu toplardamara baskı uygular. Bu da ilk aylarda mide bulantısını arttıran bir etkendir. Ayrıca sağa doğru yatıldığı zaman kalbe dönen kan miktarı da azalır, bu da bebeğe giden kan miktarının azalması anlmına gelmektedir. Kalbe dönen kan miktarının azalmasının bir diğer zararı da şişliklerin artmasıdır.

  Gebelikte sol tarafa yatmak oldukça önemlidir. Bebek için de oldukça faydalıdır. Anne adayı bebeğinin sağlığı için doğru yatış pozisyonunu seçmelidir. Anne adayı sol tarafa yattığı zaman bebeğin eşine giden kan miktarı artar, böylelikle bebek için daha fazla oksijen ve besin maddesi oluşur. Ayrıca kan dolaşımı artacağı için anne adayında oluşan şişkinliklerde azalır.

  Hamilelikte en doğru yatış pozisyonu sola doğru yatıp, bacakların karna doğru çekildiği pozisyondur. Bu pozisyon hamile bayanların en rahat yatma pozisyonudur. Hamileliğin ilk üç ayında da yatış pozisyonu önemlidir. Yüzüstü hariç her pozisyonda yatılabilir.turrkeyarena Hamilelikte kesinlikle yüzüstü yatmamak gerekir. Çünkü rahim ve bebek bu pozisyonda baskıya uğrar.

  Hamileliğin son aylarında anne adayı kesinlikle sırt üstü yatmamalıdır. Çünkü sırt üstü yatıldığında rahim, bütün ağırlığıyla büyük kan damarlarına, omurgaya, sırt kaslarına ve bağırsaklara baskı yapar. Bu durum da bel ağrısına neden olur.
   


Sayfayı Paylaş