Hakkınızda Nasıl Bilgi Toplanıyor Görün!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 19 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  İnternette gezerken hakkınızda nasıl bilgi topluyorlar aşağıda paylaştığımız bu iki araçla hem görün hemde güvenliğinizi sağlayın.

  Ghostery
  İnternet üzerinde kullanıcı bilgilerini toplayan yüzlerce farklı servisi veri tabanında bulunduran Ghostery, basit ayarları sayesinde kolaylıkla kendinizi korumanızı sağlıyor. Ghostery'nin diğer güzel bir özelliği ise tercih ederseniz hakkınızda bilgi toplayan veya en azından toplamaya çalışan servis ve siteler ile ilgili istatistikleri de size sunabiliyor olması.

  Collusion
  Collusionadlı bu ilginç araç konuya oldukça farklı bir şekilde yaklaşıyor ve hangi siteler üzerinde çalışan hangi uygulamaların size ait bilgileri ne şekilde elde ettiklerini görsel olarak size sunuyor. Gerçek zamanlı olarak internette ziyaret ettiğiniz siteler hakkında bilgiler veren Collusionücretsiz bir Firefox eklentisi.

  Online gizliliğinizi korumak açısından bu tip araçlar çok işinize yarayabilir ama işin aslında kullanıcıda bittiğini unutmamak ve işinizi şansa bırakmamak için ziyaret ettiğiniz siteler konusunda seçici davranmanızda fayda var.
   


Sayfayı Paylaş