Hakem Heyeti Limiti 2014

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 10 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  2014 yılı için Hakem Heyeti Limiti Nedir?

  Tüketici Hakem Heyeti 2014 Başvuru Sınırı Belirlendi

  İnternetin yaygın kullanımı ile bilinçlenmeye başlayan tüketiciler, artık haklarını hukuki yollardan nasıl arayacaklarını daha iyi bilir hale geldi. Hakem heyetleri ve Tüketici mahkemelerinden haberdar olan ancak zaman içerisinde değişen limitlerden haberi olmayan vatandaşlarımız için 2014 yılı hakem heyeti limitini araştırdık.

  28 Mayıs 2014 tarihinden itibaren 6502 Sayılı yasanın 68. maddesi uyarınca zorunlu hakem heyetine başvuru sınırı, 2 bin TL'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe hakem heyetine 2 bin ile 3 bin TL arasındaki uyuşmazlıklarda ise il tüketici hakem heyetine başvuru zorunlu olmuştur.

  6502 sayılı yasa uyarınca 3 bin TL ve altındaki uyuşmazlıklar tüketici mahkemesine taşınamayacak. Diğer bir deyişle 2 bin TL altında kalan uyuşmazlık ilçelerdeki kaymakamlık nezdinde bulunan hakem heyeti başkanlıklarınca çözülecek, 2 bin ile 3 bin TL arasındaki uyuşmazlıklar ise valilik nezdinde bulunan il tüketici hakem heyetlerince karara bağlanacak. 3 bin TL'nin altındaki ihtilafın gerek ilçe hakem heyeti gerek il hakem heyeti tarafından karara bağlanması halinde, bu karar ilam hükmünde sayılacağı için tarafları bağlayıcı bir karar olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş