Hak Dostları O'nu Nasıl Tanırlardı!

Konusu 'Peygamber Efendimiz(SAV)' forumundadır ve abdulkadir tarafından 23 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  ANAM, BABAM FEDA OLSUN!

  Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, bütün insanlığın aşk âbidesi ve muhabbet tâcıdır. İlk peygamber Hazret-i Âdem’den itibaren îman ehli olup da O’nu sevmeyen yoktur. Canlı-cansız her şeyin gönlü O’nun muhabbetiyle doludur. Hadîs-i şerifte buyurulur:


  “Cinlerin ve insanların isyankâr olanları dışında, yer ve gökte bulunan bütün varlıklar, benim, Allâh’ın Rasûlü olduğumu bilirler.” (Ahmed, III, 310)

  Bütün peygamberler, sahâbe-i kiram ve Hak dostları, O’nu muhabbet ve aşk ile tanımışlar, O’na kendi canlarından daha ziyade bağlılık göstermişlerdir.

  O’nun etrafında yer alan muhabbet halkaları, Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in en küçük bir arzusuna bile pervane kesilmişler, ömürlerini O’na adamışlardır. Onların bu muhabbet ve bağlılıklarını dile getirdikleri yegâne ifade her meselede: “Anam, babam, canım Sana feda olsun yâ Rasûlâllah!” cümlesi olmuştur.

  Çünkü;

  O KENDİSİNİ O KADAR SEVDİRMİŞTİ Kİ…

  Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- kendisini ashâbına o kadar sevdirmişti ki, bu muhabbetin derinliğini izah etmek mümkün değildir. Çünkü bu sevgi, ilâhî muhabbetten doğan bir sevgi idi. Hakk’a muhabbetin tecellîsi olan bir aşk-ı hakikî idi. Bu sevginin bütün feyzi, O’na; «Habîbim» diyen Cenâb-ı Hak’tan idi.

  Dînâroğullarından kocasını, kardeşini ve babasını Uhud Harbi’nde kaybeden üç şehid sahibi kadının, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e olan muhabbet hâli, ne kadar güzeldir!

  Sahâbî tesellî için onu ziyarete gittiği zaman kadın, ilk sual olarak:

  “–Rasûlullah sağ mıdır?..” diye ısrarla sordu. Ardından:

  “–Bana O’nu gösterin!..” dedi.

  Kendisine Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- gösterilince de:

  “–Şükürler olsun yâ Rabbî!.. Şayet ben O’nu sağ olarak görmeseydim, hayatta hiçbir şey beni tesellî edemezdi!..” dedi.

  Bütün sahâbe-i kiram O’na olan muhabbetleri ile tarihe şu cümleyi yazdırdılar:

  BU KADAR SEVİLEN KİMSE YOK!


  OSMAN NURİ TOPBAŞ
   


Sayfayı Paylaş