Hadım edilmiş kısırlaştırılmış hayvandan kurban olur mu?

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 29 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kısırlaştırılmış Hadım (iğdiş) edilmiş hayvandan kurban olur mu?

  Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, ''Çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebilir. Kurban açısından bu herhangi bir eksiklik oluşturmamaktadır'' açıklamasına yer verdi.

  Hayaları burulmuş, iğdiş edilmiş hayvanları kurban etmekte bir sakınca yoktur. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, hayaları burulmuş hayvanları kurban etmiştir. İlgili rivayetler şöyledir:

  Cabir b. Abdillah’tan rivayet edildiğine göre o şöyle demiştir:

  “Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem kurban bayramı günü hayaları buruk, alacalı (ve) boynuzlu iki koç kesti, onları (kesime hazırlayıp da yönlerini) kıbleye çevirdiği zaman dua etti ve sonra kesti.” (Ebû Dâvûd, Edâhî, 4; Ahmed b. Hanbel, 5/196)

  Aişe ve Ebu Hureyre radıyallahu anhuma’dan şöyle rivayet edilmiştir:

  “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kurban bayramında kurban kesmek istediği zaman iri, semiz, çift boynuzlu, alaca ve hayaları burulmuş iki adet koç alırdı. Bunlardan birisini Allah’ın birliğine şehadetle, O’nun (yani Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin) elçiliğine şehadet eden ümmeti adına, diğerini de kendisi ve ailesi adına boğazlardı.” (İbn Mâce, Edâhî, 1)
   


Sayfayı Paylaş