Hacker Kimdir Tanıyalım..

Konusu 'İnternet' forumundadır ve BuLuT5 tarafından 1 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. BuLuT5 Well-Known Member


  Yeni bir yazımla tekrar sizlerleyim. Bu sefer ki değineceğim konu, çok konuşulan ama anlamı tam bilinmeyen terimler üstüne olacak. Ayrıca yazının ilerleyen bölümlerinde, normal bilgisayar kullanıcıalrının sıkça yaptığı güvenlik hatalarına değineceğim. Yani yazım daha çok piyasaya uzak veya yeni girmiş kişilere hitap edecek. Uzun süredir piyasada olup terimleri yanlış kullanan arkadaşlara da yol gösterir nitelikte olacak elbet.
  Çok kullanılan ama anlamı tam bilinmeyen terimler:

  Hacker:

  Hacker, yetenekli ve zeki bir bilgisayar kurdudur. Gerçek yeteneği ise bilgisayar güvenliği ve mantıksal programlama üzerinedir. Ancak Hacker'ın kötü bir yanı vardır, o da kötü adam olmasıdır. Hacker, güvenlik bilgisini kullanarak sistemlere sızan, virüs yazan yada yayan, amacı eğlenmek ve zarar vermek olan, çoğu zaman ün peşinde koşan, hırsız kelimesinin internet versiyonudur. Hackerlığın özenilecek tek tarafı, zekası, yeteneği ve zamanla sahip olduğu bilgi seviyesidir. Bunun dışında hacker, bildiğiniz hırsızlardan farksızdır.

  Genellikle her programlama dilinden yada işlerine yarabilecek programlama/scripting dilinden, işlerine yarayacak kadar bilirler ve açıkları kendileri bulurlar. Bu açıkları kullanmak için ise elbette bir programcığa ihtiyaçları olacaktır ve bunları kendileri yazarlar.

  Lamer:

  Hacker olmaya özenen ancak yetenek bazında yetersiz kişilerdir. İnternette belli başlı sitelerden veya dökümanlardan öğrendikleri üç beş numarayı ezberleyip, nedenini nasılını bilmeden, bu işleri yapıp, hava atmaya çalışırlar. Bilgi bazında da, ezbere bildikleri hariç olmak üzere yetersizlerdir. Programlama veya scripting bilgileri yok denecek kadar azdır. varsa bile güvenlik mantığına sahip olmadıkları için, güvenlik alanında program geliştiremezler. Genellikle, konuştuklarında bilgi seviyeleri herkes tarafından anlaşılır. Amaçları eğlenmek, hayranlık uyandırmak veya ün gibi kavramlardır. Yaptıkları her işi ellerinden geldiğince herkes önünde yapmaya çalışırlar ve insanlara işin bitmiş halini sunarlar, nasıl yaptıklarını ise anlatamazlar. Saygı duyulmak isterler.

  Cracker:

  Daha çok programlama bilgisi gelişmiş kişilerden oluşurlar. Özellikle Reverse Engineering dediğimiz, son ürün uygulama dosyası halindeki programları, değiştirmek konusunda yeteneklidirler. Genellikle ücretli olan veya deneme sürümü bulunan programları yazdıkları diğer programcıklarla ücretsiz hale getirirler. Daha doğrusu, programın limitlerini yazdıkları kodlarla ortadan kaldırırlar.

  Security Administrator:

  Hacker denilen kişilerin, bilgi ve yetenek olarak bir üst mertebesinde bulunan, anti-hacker diyebileceğimiz kişilerdir. Yaptıkları iş, hackerların yöntemlerini ve yaptıklarını bilip, aynı mantıkla çalışmaktan başka birşey değildir. Ancak hackerlara göre farkı, bu kişilerin zarar vermek yerine , koruma misyonu üstlenmesidir.
  Sistemleri, hacking bilgileri ile önlemler alarak korurlar ve meslekleri budur. Bir hacker, zarar vermek adına herşeyi bilebilir iken, bir güvenlikçi hem bunu bilen hemde bunun çözümünü bilen kişidir. Bir hacker ise her zaman güvenlik konusunda yeterli olmayabilir. Sonuçta hacker pratik zekasıyla bir kaç numara bulup, uygulayabilen bir kişidir. Ancak bir güvenlikçi, bu numaralara, detaycı zekasıyla saldırı senaryoları hazırlayıp, çözümler getirmek zorunda olan kişilerdir. Bir hacker bir saldırıda başarısız olursa bu onun adına laf getirmeyecekken, bir güvenlikçinin bir saldırıyı önceden kestirip önleyememesi ona kayıplar getirebilir.

  Vulnerability:

  Kökeni "Vulnerable" yani, korunmasız, zayıf olan bir kelimedir. Sistemdeki açıklara veya zayıflıklara denir. Security Hole olarakta geçer ama security hole genelde bir ayarın yapılmamasından doğan açıklardır. Bu açıklar ise genelde bir bugdan doğan açıklardır. Örnek vermek gerekirse, filtrelenmemiş html tagları bir php sayfasında vulnerability olabilir.

  Exploit:

  Sözlük anlamı sömürmektir. Açığın kötü niyetle kullanılması işlemdir. Şöyle ki, yukarda bahsettiğimiz filtreleme açığını, kullanmak veya bunu kullanmamıza yarayan bir program/script exploittir. Exploitler genelde url, kod, uygulama gibi şeylerdir. Yani size açıkları kullanmak için hazır gelen birimlerdir. Ve lamer dediğimiz kişiler bu hazır exploitleri kullanırlar. Hackerlar ise bu explotileri yazan ve o açıkları bulan kişilerdir. Security Adminler ise bu açıkları bulan ama exploit yazmayıp, yama dağıtan kimselerdir.

  Script Kiddie: Scriptler hakkında deneyimli lamerdır.


  Kısaca terimleri toparladık. Peki normal bir kişisel bilgisayar kullanıcısı olarak güvenlik konusunda nelere dikkat edilmeli?

  Öncelikle bir kişisel bilgisayar kullanıcısı profili çizelim. Kullanıcımız:

  -MSN ve IRC Chat Uygulamaları kullanan;
  -Her gün düzenli maillerini kontrol eden;
  -İnternneten müzik indirip dinleyen;
  -Gününü forward mailleri okuyup, mizah ve ilgi alanlarına ait sitelerde dolanarak geçiren;
  -Alışveriş işlerini internneten yapan;

  Birisi olsun. Bu kişi için birincil risk grubumuz şu şekildedir:

  Bu kişi, MSN ve irc yoluyla, içinde spy kodu olan, trojan, virüs, worm tarzında dosyalar ile karşılaşabilir. Gezdiği sitelerden bu tarz bir kod içeren dosyalar indirebilir veya browser açıkları yüzünden hiçbirşey download etmeden bu kodları sistemlerine bulaştırabilirler.

  Attıkları forward maillerinde Bcc yerine Cc kullanarak, listenin gittiği herkese kendi maillerinide yollamış olurlar, böylece spam yapan kişilere mailleri ulaşmış olur.

  Aldıkları spy kodlar yüzünden kredi kartı bilgileri çalınabilir. Veya bu şahıslar, güvenliğinden emin olunmayan sitelerde alışveriş yapıp, bu bilgileri o siteye saldırıp başarılı olan bir hackera kaptırabilirler.

  Maillerine koydukları kolay şifreler veya bulunması kolay gizli sorular yüzünden maillerini veya msnlerini çaldırabilirler. Aynı şey spy kodu ilede yapılabilir veya fake mail gibi kandırılma yollarına maruz kalabilirler.

  Müzik sitesi altındaki sitelerden indirdikleri veya çalışmasına izin vedikleri java veya directx uygulamaları sayesinde bilgisayarlarına virüs, worm veya spy kodu içeren herhangi bir dosya yada dialer bulaşmasını sağlayabilirler.

  Aslında geniş zamanlı cümle kurmak hatalı oluyor. Çünkü bizim spymastersnake.org çatısında altında her gün karşılaştığımız durumlar bunlar. Her gün onlarca mağdur kapımızı çalıyor. Bu şartlar altında, yukardaki durumlara önlem geliştirmek gerekir. Buda şu şekilde olabilir.

  Spy kodu içerebilecek uygulamar için en az 1 firewall ve 1 antivirüs koruması. Tabii bu korumalar sürekli güncel olmalıdırlar.

  Tanımadığınız kişilerden veya %100 güvenemeyeceğiniz kişilerden *.exe uzantılı dosya alınmaması gereklidir.

  İçeriğinden emin olmadığınız sitelerin uygulamalarını çalıştırmamak gerekir ve mail adresi gibi bilgileri mümkün olduğunca az kullanılan alternatif maillerden seçmek gerekir.

  Kullanılan maillerin şifreleri en az 8 haneli seçilip, büyük küçük harf ve rakamlardan oluşturulmalıdır. Ayrıca gizli sorunuzun cevabı zor seçilmelidir. Annenizin kızlık soyadı gibi bir gizli soruya verilecek cevap, kızlık soyadı olmamalıdır. Bunun yerine farklı birşey kullanmak daha güvenlidir. Ayrıca mümkün olduğunca her hesabınızda farklı şifre kullanının. Bir web siteniz varsa şifresi maille aynı olmasın.

  Attığınız mailleri forward ederken Blind Carbon Copy kullanın. Aksi halde mailiniz forward edildikçe yabancı kişilerin eline de düşecektir.

  Herzaman mutlaka sıkı takip ettiğiniz spymastersnake.org gibi kaliteli, güvenilir ve güncel bir güvenlik sitesi olsun. Çünkü güvenlik güncel olarak takip edilmesi gereken bir olgu ve herşeyi bilmek, takip etmek her zaman olanaklı olmaz. Bu işi yapanlarla beraber aynı ortamda bulunup gerekli yardımı almanız sizin için hayırlı olacaktır.

  Teknoloji ilerledikçe ve her eve girdikçe yanında kendisine özgü problemleride beraber getiriyor. Teknolojinin en hızla büyüyen alanı ise bilgisayar. Bugün birçok insanın evinde bilgisayar, karşsında en çok vakit geçirilen makine durumunda. Öyleki, insanlar televizyon dahil olmak üzere birçok elektronik aletin yerine sadece bilgisayar ile işlerini görebiliyorlar.

  Buda yanında özel hayatın gitgide bilgisayar ortamına taşınması demek oluyor. Artık insanlar arkadaşlarıyla çevirimiçi olarak hergün beraber olup muhabbet edebiliyor ve yeni arkadaşlar edinebiliyorlar. Doğal olarakta insan özel hayatını artık internet ortamında yaşamaya başlıyor. Günlüğü bile bilgisayar içinde tutup, telefon yerine chat programları yada sesli chat araçlarıyla iletişim kuruyor.

  Özel hayatın bu kadar çok içinde olduğu bir makinayı kimse tanımadığı biriyle paylaşmak veya tüm konuştuğu insanları kaybetmek , sahip olduğu sitenin, mailin ve bilimum özel adresin elinden alınmasını istemez elbet.

  Bu durumda ortaya bilgisayar güvenliği denilen, herkesin es geçtiği ama aslında herkesi en yakından ilgilendiren konu karşımıza çıkıyor. Bu konuda öyle bir konudur ki her tür önlemi ezbere alsanız bile bir şekilde yine savunmasız kalır ve bir saldırıya uğraşabilirsiniz.

  Kurduğunuz anti-virüs ne kadar güncel olursa olsun, firewall'unuz ne kadar sıkı çalışıyor olursa olsun, yeni bulunan bir çok teknik, açık ve program kodu, bir anda hepsini alt edebilir.

  Bunun için yapılması gereken şey temel güvenlik bilgilerini öğrenmektir. Nasıl işlediğini bildiğiniz bir saldırıya karşı koymak kolay olacaktır. Çünkü işin özünü ve mantığını anlamak, ezbere anti-virüs kullanmaktan kat kat daha yararlı ve yaratıcıdır.

  Bu durumda akla ilk gelen şey Hacking dir. Hack bilgisi bir bıçak gibidir. Hepimizin evinde mutlaka bıçak bulunur ama bu bıçakla adam öldürmek, korunmak yada meyve doğramak sizin seçimizdir Bizde Hacking bilgisini böyle tanımlamaktayız. Bunu kötü kullanmak veya iyiye kullanmak sizin seçiminizdir.

  Biz SpyMasterSnake.org olarak, asla bir butona basılarak yapılan "Hazırcı" Hacking işinin yararlı bir tarafının olmadığının inancındayız. Çünkü insanlar yaptığının ne olduğunu bilmeyip ezbere iş yapmış olmaktadırlar.

  Hack bilgisi, güvenlikçi elinde koruma bilgisine, bir hackerın elinde ise saldırı bilgisine dönüşmektedir. Bunu bir çilingirin hırsız olması gibi kabaca bir tabire sokabiliriz.

  Sonuç itibariyle, güvenlik konusu bilgisayar yaşantınızın bir döneminde mutlaka başınızı ağrıtacak bir konudur, ta ki siz yumurta kapıya dayanmadan bir önlem alana kadar.
   


 2. BuLuT5 Well-Known Member

  Microsoft`un üç web sitesi firmanın web sunucusu yazılımında uzun zamandır bilinen bir açık kullanılarak hack edildi. Pazar günü Silver Lords olarak bilinen bir hacker grubu http://cust-sup-chat.one.microsoft.com adresindeki Microsoft müşteri destek sitesinin ana sayfasını kendi hazırladıkları bir sayfa ile değiştirdiler.
  Değiştirilmiş sayfada Portekizce 'Bill Gates, benim sevgili ve milyoner arkadaşım' diye başlıyor ve Microsoft`un kendi güvenlik bültenlerindeki tavsiyelere uymadığını
  belirtiyordu.

  Diğer değiştirilen siteler Microsoft Research`ün Social Computing Group ve Microsoft Office için bir danışman grubunun sitesi idi. Her üç site de Netcraft`a göre
  Microsoft`un Internet Information Server (IIS) yazılımını çalıştırıyordu.

  Pazartesi günü yapılan bir görüşmede kendisini 'Lord Choo3s' olarak adlandıran Silver Lords üyesi üç siteyi de Front Page Server Extensions adı verilen IIS komponentinde yaması geçilmemiş bir açıktan yararlanarak hack ettiğini söyledi.

  Microsoft bu açıkla ilgili 21 Haziran 2001 yılında bir güvenlik duyurusu ve yama yayınlamıştı.

  Hack edilmiş durumdaki Microsoft destek sitesi pazartesi günü başka bir saldırgan tarafından tekrar değiştirildi. Kendisini 'Analysis' olarak adlandıran saldırgan sitenin
  sayfasını Portekizce 'Bill Gates, şeytanın oğlu ... cehenneme git.' yazan bir yazı ile değiştirdi.

  15 yaşında olduğunu söyleyen Silver Lords`dan Lord Choo3s siteleri hack etmek için Çin tabanlı güvenlik firması NSfocus tarafından yayınlanan bir exploit`i kullandığını söyledi.
   
 3. BuLuT5 Well-Known Member

  COMSAT Türkiye, dünyanın en ünlü hacker`ı Kevin Mitnick`i Türkiye ile buluşturacak.
  Bilişim güvenliği uzmanlarını ve IT profesyonellerini biraraya getirecek SACIS 2002 Bilişim Sistemlerinin Güvenlik, Denetim ve Kontrol Konferans/Fuarı, 19-20 Mart tarihleri arasında İstanbul Swissotel`de gerçekleştirilecek.
  Dünyanın en ünlü hacker`ı Kevin Mitnick, 19 Mart tarihinde düzenlenecek oturuma, COMSAT Türkiye`nin altyapısını sağlayacağı video konferansla Los Angeles`tan konuşmacı olarak katılacak. Mitnick`in konuşması Swissotel`in Lausanne, Montreux ve Bern salonlarından izlenecek.
  Kevin Mitnick, Digital Equipment Company`nin bilgisayar şebekesine yaptığı saldırı nedeniyle FBI`ın en çok arananlar listesine giren ilk hacker oldu. Yakalandığında bilgisayar bağımlılığının üstesinden gelebilmesi için 1 yıl tedavi merkezinde bulunma cezası aldı. 1995 yılında birçok bilgisayara girip, 20 bin kredi kartı numarasını ele geçirdiği için tekrar yakalandı. Mitnick`in en ünlü hack başarısı ise bir şirketin bilgisayar sistemine girerek, şirketin patentli yazılımını kendi bilgisayarına yüklemesiydi.
  Mitnick elektronik herhangi bir şebeke üzerinde çok tehlikeli görüldüğünden kefalet kabul edilmeksizin ve yargılanma sona ermeden hapse mahkum oldu. Hapiste bulunduğu süre de göz önünde bulundurularak 10 ay sonra Ocak 2000`de serbest kaldı.
  Bilişim güvenliği konularındaki tecrübelerini İstanbul`daki dinleyicilere, aktaracak olan Mitnick`in, tahliye şartları nedeniyle bilgisayar ve cep telefonu ile iletişimi yasal olarak engelleniyor.
  COMSAT Türkiye`nin de sponsorları arasında bulunduğu SACIS Fuarı kapsamında geçiş kontrol sistemleri, IT denetim metodolojileri, UNIX işletim sistemi ve türevlerinin denetim kontrol ve güvenliği, bilişim güvenliği yönetim denetimi, yedekleme, elektronik arşivleme, bilgisayar suçları, veri gizliliği, e-mail güvenliği, risk yönetimi, güvenli ödeme sistemleri gibi konular da ele alınacak. Ayrıca ağ güvenliği temelleri, güvenlik, denetim ve kontrolü, ağ penetrasyonu ve Windows XP güvenliği konularında da oturumlar düzenlenecek.
   

Sayfayı Paylaş