Hacda Ölenler Nereye Gömülür

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Hacda vefat edenler nereye gömülüyor ve neden memleketlerine gönderilmiyor

  Hac ziyareti sırasında ölenler kutsal topraklarda gömülür. Memleketlerine gönderilmez. Bu konu ile ilgili Diyanet’e ait Türk Hastanesi ile yapılan söyleşiyi paylaşmak istedim.

  • Neden memleketlerine gönderilmiyor ki cenazeler? Mezarların belli olmaması çok acı bir durum sebebi nedir ki bunun?
  - Bu gelenek olmuş artık. Hac sırasında öleni kutsal topraklara gömüyorlar kim olursa olsun. Cenazeleri kendi ülkesine göndermek hem Suudi bürokrasisinin katılığı hem de inanılmaz pahalıya mal olması açısından imkansızlaşmış neredeyse.

  • Mezar yerlerinin belirsiz oluşuna aklım ermedi.
  - Vahabi anlayışı, türbeyi, lahdi, kabri kabullenmez. İslamiyet’in en yüce isimlerinin dahi mezarlarının yıkılmış, tarumar edilmiş, kaybedilmiş olmasının sebebi budur. Az daha Hazreti Peygamberimizin bile mübarek kabrini yok edeceklerdi, İslam dünyası ayaklanınca cesaret edemediler.

  • Bu yıl şu ana kadar 35 hacımız vefat etti. Onları kim nasıl nereye gömüyor?
  - Toplu namazları Kabe’de kılınıyor ve sevgili peygamberimizin eşi Hazreti Hatice’nin yattığı Cennet-i Mualla’da defnediliyorlar. Biz defin sırasında mutlaka bir görevli bulunduruyoruz yanlarında. Yakınları varsa onlar da bulunuyor gömü esnasında. Başına ayak ucuna birer taş dikiyorlar ama tez zamanda suya sele kuma karışıp kayboluyor o taşlar da. Kimin nereye gömüldüğü de belirsizleşiyor yani.
   


Sayfayı Paylaş