Hababam Sınıfı Karakterleri

Konusu 'TV Dünyası' forumundadır ve Nysa tarafından 17 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz'ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında Hababam Sınıfı ismi ile kitaplaştırdığı eserinden çıkarak oluşan medya imtiyazlarıdır. Daha sonra, 1970'li yıllarda Ertem Eğilmez tarafından bu roman sinemaya uyarlanmıştır. 2000'li yılların başında ise üç filmden oluşan yeni bir seri olarak uyarlanmıştır.

  [​IMG]

  Filmin ilk serisinde Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Feridun Şavlı, Cem Gürdap, Ahmet Arıman, Cengiz Nezir ve Bülent İğdiroğlu gibi isimler yer alıyordu. İlk film, Hababam Sınıfı 1 Nisan 1975 tarihinde vizyona girdiğinde izlenme rekorları kırdı ve tam yirmi sekiz hafta vizyonda kaldı. Daha sonra film çok tuttu ve ikinci film Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı vizyona girdi otuz hafta vizyonda kalan film ve serinin en çok hasılat yapan filmi oldu. 1970'li yıllarda sinemanın televizyona karşı verdiği mücadelenin öncüsü oldu.

  Arzu Film tarafından 16 Ocak 2004 tarihinde ikinci yeni serinin ilk filmi Hababam Sınıfı Merhaba vizyona girdi. Ardından, Hababam Sınıfı Askerde (2005) ve Hababam Sınıfı Üç Buçuk (2006) filmleri yayınlanmıştır. Fakat ilk seri kadar ilgi görmemiştir ve pek çok eleştirmen tarafından kötülenmiştir.

  Hababam Sınıfı Başlıca Oyuncuları ve Karakterleri

  Münir Özkul: Mahmut Hoca (Kel Mahmut) - Serinin ilk beş filminde oynamıştır.

  Adile Naşit: Hafize Ana - Serinin ilk altı filminde oynamıştır.

  Kemal Sunal: İnek Şaban - Serinin ilk dört filminde oynamıştır.

  Halit Akçatepe: Güdük Necmi - Serinin ilk üç filminde oynamıştır. 2000'li yıllarda çekilen serinin son filmlerinde tekrar rol almıştır.

  Şener Şen: Badi Ekrem - Beden Eğitimi Öğretmeni

  Tarık Akan: Damat Ferit - Serinin ilk iki filminde oynamıştır.

  Ayşen Gruda: Üç filmde değişik karakterlerde oynamıştır (Yarışma sunucusu, Öğrenci, Öğretmen)

  Mehmet Ali Erbil: Deli Bedri - Son üç filmde bu karakteri canlandırdı ama daha önce de bir öğrenciyi oynamıştı.

  Cem Gürdap: Tulum Hayri - Serinin ilk altı filminde oynamıştır.

  Kaynak: Vikipedi ve Net'ten alıntıdır.
   


Sayfayı Paylaş