Güzelliğiniz çiçek açsın..

Konusu 'Cilt Bakımı' forumundadır ve elif tarafından 8 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Lavanta tohumu ile zinde vücutlar:Dilimlenmiş limon ve lavanta çiçeği ile hazırlanan banyo kürü, vücuda zindelik verdiği gibi, tenin parlaklık ve tazelik kazanmasını sağlıyor....

  [​IMG]

  CİLDİNİZ PARLASIN

   Hazırlanışı: Bir avuç lahana tohumu, bir fincan domates suyu ve bir bardak sirke bir kaba konur üzerlerine iki litre kaynamış su dökülerek iki saat dinlendirilir. Dinlendirilen karışım sıkılarak süzüldükten sonra, bir çorba kaşığı menekşe yağı ilave edilerek banyo suyu hazırlanır. Elde edilen posa kese torbasına konarak vücut bununla iyice keselendikten sonra oturak banyosu yapılır. Lahana suyu ile alman banyo vücuttaki uyuşukluğu giderir ve aynı zamanda solgunlaşmış cilde de parlaklık verir.

  TEN LEKELERİ İÇİN KÜR

   Hazırlanışı: Bir avuç kurutulmuş lavanta çiçeği, dilimlenmiş limonla birlikte bir kaba konur. Bir tas yoğurt mayası ile yarım fincan kayısı usaresi iyice çırpıldıktan sonra ilave edilerek üzerlerine iki litre kaynamış su dökülür. Dinlendirilen karışım sıkılarak süzülür. Banyo suyu ile birlikte küvete boşaltılır. Elde edilen posa ile keselenerek oturak banyosu yapılır. Yapılan lavanta banyosu uyuşukluğu giderir, tendeki lekelerin geçmesini sağlar ve damarlardaki kan dolaşımını da düzene sokar. Bu küre ara verilmeden bir kaç ay devam edilmelidir.


  TER KOKULARINI GİDERİN

   Hazırlanışı: İki avuç nevruz otu yaprağı bir kaba konur. Yulaftan elde edilen iki litre kaynamış yulaf suyu yaprakların üzerine dökülerek iki saat bekletilir. Süzülerek elde edilen karışıma birer fincan limon suyu ve tarçın. bir kaşık menekşe yağı ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan karışım ısıtıldıktan sonra banyo suyuna karıştırılarak oturak banyosu yapılır. Nevruz banyosu adale ağrılarını, vücuttaki ter kokusunu giderir ve kalbe ferahlık verir. Çarpıntıyı sıkıntıyı uzaklaştırırken, dimağ tutukluğunu da önler.

  STRES KÜRÜ

   Hazırlanışı: Bir avuç papatya, rendelenmiş taze portakal kabuğu ile bir bardak sirke birlikte bir kaba konur. Üzerine iki litre kaynar su dökülerek iki saat beklenir. Sıkılarak süzülen suya bir fincan nane yağı ilave edilerek bir süre ısıtılır. Hazırlanan su banyo suyu ile karıştırılarak oturak banyosu yapılır. Papatya banyosu, göz karartısını giderir, göze kuvvet verir ve felçli, titreyen, uyuşan organlara canlılık sağlar.

  SIRT AĞRILARI İÇİN BANYO

   Hazırlanışı: İki avuç üzerlik otu yaprağı, dilimlenmiş limonla birlikte kaba konur. Üzerine 3 litre kaynamış su dökülerek 3 saat beklenir. Süzülerek elde edilen sıvıya bir bardak şalgam suyu ve bir fincan karanfil yağı ilave edilip tekrar ısıtılarak karıştırılır. Hazırlanan karışım banyo suyuna dökülerek oturak banyosu yapılır. Üzerlik banyosu, sinirleri teskin eder ve sırt ağrılarını da giderirken, rahat bir uyku uyumayı da sağlar.

  VÜCUDA RAHATLIK VEREN KÜR

   Hazırlanışı: Süt otunun yapraklarından iki avuç kurutularak ufalanır. Elde edilen toz iki litre süt ile karıştırıldıktan sonra iki saat dinlendirilerek süzülür. Süzülen süt yarım kilo bal ile karıştırılarak tekrar ısıtılır. İçine bir çay kaşığı karbonat ve bir fincan tuz ilave edilerek tuzun da erimesi sağlanır. Hazırlanan sıvı, banyo suyuna ilave edilerek oturak banyosu yapılır. Süt banyosu vücudu rahatlatır, sinirleri yatıştırır ve cildin kadife gibi yumuşak, parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar.
   


 2. elif Moderator

  Bitkiler ve sebzelerle hazırlanan maskeler sağlıklı, pürüzsüz, parlak bir cildin oluşmasında büyük rol oynar. Ancak yeterli ve dengeli beslenme sadece büyüme ve gelişme enfeksiyonlarından korunmak için değil aynı zamanda sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir cilt için de elzemdir.

  Ayrıca yapılan klinik çalışmalarında yeterli ve dengeli beslenen bireylerin ciltlerinin daha sağlıklı ve pürüzsüz olduğunu işaret ediyor. Tabii ki bol su tüketmek iyi bir cilt için çok önemlidir.

  [​IMG]

  DİRİ VE SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN

  Canlı, sağlıklı ve estetik bir cilde sahip olmak için ilk koşul, onu yeterli düzeyde ve sürekli nemli tutmaktır. Tamamen doğal karışımlarla hazırlanıp uygulanacak maskeler ve pomatlarla siz de cildinizi forma sokabilirsiniz. El ve tırnak bakımı da formunuzu tamamlayacaktır

   SİVİLCE VE KIRIŞIKLIKLAR İÇİN

  Hazırlanışı: İki tutam kurtulmuş düğün otu, bir tutam kabak çekirdeği toz haline getirilir. Ezilen kavunla birlikte iyice karıştırılarak lapa yapılır. Elde edilen lapaya bir fincan domates suyu ve bir çorba kaşığı badem yağı eklenilir.

  Faydaları: Sivilcelerin ve kırışıklıkların giderilmesinde etkinlik sağlar. Aynı zamanda şampuan olarak da kullanılır.

   CİLDİ CANLANDIRICI MASKE

  Hazırlanışı: Kabukları soyulan kızarmış iki domates kıyıldıktan sonra ezilerek çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır. Bir kaşık badem yağı, yarım fincan süt ve şeftali suyu ilave edilerek bir kapta beş dakika ateşte tutulduktan sonra indirilir. Süzme bal karıştırılır ve krem yapılır.

  Faydaları: Yüze maske olarak ve cildin diğer kısımlarına yakı olarak kullanılan domatesli kremin; cildin canlı görünmesinde etkin yararı vardır. Maske yüze sürüldükten sonra en az yirmi dakika bekletilmeli sonra yüz yıkanmalıdır.

   YAĞ BENEKLERİNİ GİDEREN MASKE

  Hazırlanışı: Kabukları soyulmuş iki elma dilimlenerek kekik suyunda pişirildikten sonra ezilerek lapa haline getirilir. Lapaya bir fincan karpuz suyu, bir tatlı kaşığı tarçın, bir çorba kaşığı yoğurtlu kaymak ilave edilir. Krem kıvamına gelinceye kadar yulaf unu serpilir. Ateşte ısıtılarak yüze sürülür.

  Faydaları: Yüzde oluşan yağ beneklerini izale ederken aynı zamanda, tendeki gözenekleri de besler.

   PARLAKLIK VE CANLILIK

  Hazırlanışı: Üç tutam erguvan kökü ve kabuğu ezildikten sonra yağmur suyunda pişirilir. Suyu çekildikten sonra ~ateşten alınır. Bir fincan limon suyu, yarım fincan ekşimiş süt ve bir çorba kaşığı gül yağı eklenir ve krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

  Faydaları: Erguvanlı maskenin etkin yararı vardır. Hazırlanan bu güzellik kremi şampuan olarak kullanıldığında da saçlara parlaklık ve canlılık sağladığı görülür.

   YÜZÜ NEMLENDİRİCİ MASKE

  Hazırlanışı: İki gün sirke içinde dinlendirilen fesleğen tohumu, bir dilim taze kabak ile birlikte ezilerek lapa haline getirilir. Çırpılmadan ilave edilen yumurta akı ile yarım fincan badem yağı bu karışıma katılır. Karışıma maske yapılacak kıvama gelmesi için nohut unu eklenir.

  Faydaları: Yüzü nemlendirerek canlılık sağlayan fesleğen maskesi, aynı zamanda koruyucu olarak da tatbik edilir. Bu maske kullanmadan önce menekşe losyonu ile kompres yapılmalıdır.

   NEMLENDİRİCİ MASKE

  Hazırlanışı: Üç avuç taze gül yaprağı beş dakika bir bardak yağmur suyunda pişirilerek ateşten indirilir.Toz haline getirilen ıhlamur yaprağından bir çay kaşığı, taze kaymaktan bir çorba kaşığı ve süzme baldan bir tatlı kaşığı eklenerek karıştırılır. Krem kıvamına gelinceye kadar kestane unu ile karıştırılır.

  Faydaları: Cildin parlak, nemli ve güzel olmasını sağlayan gül kremi; yüze maske olarak ve tene sürülerek uygulanır. Gül güzellik kremi şampuan olarak kullanıldığında saçların ipek gibi parlak ve yumuşak olmasını sağlar.

   SİYAH BENEKLERİ YOK EDEN MASKE

  Hazırlanışı: İki avuç hanımeli çiçeği, bir tutam gelincik kurutularak toz haline getirilir. Çırpılmış yumurta akı, bir çorba kaşığı sarımsak suyu, bir tatlı kaşığı domates suyu ilavesi ile yapılan karışım nebati yağ ile birlikte yoğrulur. Hazırlanan karışım bir kaba konarak kaynar su içinde macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak pişirilir.

  Faydaları: Yüz kısmına yumuşak bir fırça ile sürülen hanımeli güzellik kremi; yüzdeki siyah yağ beneklerini yok eder. En az on beş gün devam edilmelidir.

   KURU CİLTLERİ BESLEYEN MASKE

  Hazırlanışı: Rendelenen havuç, yarım fincan limon suyu, bir fincan nar suyu ile birlikte hafif ateşte on beş dakika karıştırılarak ısıtılır. Sular çekildikten sonra bir fincan ekşimiş süt ilave edilerek beş dakika daha ateşte tutulup soğutulmaya bırakılır. Krem kıvamına gelinceye kadar mısır unu eklenir. Tekrar ısıtılarak bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır.

  Faydaları: Kuru ciltler için besleyici olan havuçlu krem; yüze maske yapılarak uygulanır. Havuçlu krem maskesi tatbik edilen yüzeyde asgari bir saat müddetle bırakıldıktan sonra ılık su ile yıkanır.

   SİĞİL VE SİVİLCELER İÇİN

  Hazırlanışı: Soyulan suyu çıkarılan salatalık, bir fincan limon suyu, bir çorba kaşığı badem yağı, bir adet çırpılmış yumurta akı ile karıştırılır. Karışıma, maske kıvamına gelinceye kadar patates unu katılır.

  Faydaları: Siğil ve sivilcelerin yok edilmesinde ve yüze canlılık kazandırılmasında maske yapılarak uygulanır. Yirmi dakika bekletilmelidir.

  ESTETİK VE BAKIMLI ELLER

  Ellerinizi geceleri yatmadan önce salatalık suyu ile ovunuz ve 10 dakika sonra tabii sabunla yıkayınız. Elleriniz güzelleşecektir.

  Akhuş ve karakavak tomurcukları iki saat sıcak su ile demlenir ve sonra süzülür. Bal mumu ilave edilerek krem kıvamına kadar badem yağı ile karıştırılır. Belerli aralarla ellere sürülürse el çatlaklarını giderir.

  Taze salatalık kabuklarıyla birlikte ezilir. Bal mumu ilave edilerek merhem kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile karıştırılır. Hazırlanan merhem akşamları yatmadan önce ellere sürülür. Ellerin sağlıklı olmasını sağlar.

  Papatya sütle birlikte kaynatılıp süzgeçten geçirilir. Karışıma akhuş ağacının tohumları ilave edilerek zeytin yağı ile karıştırılır. Bu karışımla ellere masaj yapılır. Ellerin kırışıklığını giderir.

  Çatlamış ellere tereyağı sürülürse ellerdeki çatlakların tamamen kaybolduğunu görürsünüz.
   
 3. BuLuT5 Well-Known Member

  ben anlamam ama yinede eline saglık
   
 4. esra Well-Known Member

  bence çok güzel olmuş ama benim yaşım daha bunları kullanmaya yetmez şimdiden cildimi bozamam ama ileride yani yaşlanınca kullanırım teşekkür ederim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   

Sayfayı Paylaş