Güverte Bölümü Mezunları Kaptan Olabilirmi?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 10 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Güverte bölümü mezunları kaptan olabilirmi? yardımcı olurmusunuz
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Güverte bölümü mezunları "kaptan" olarak mezun olmazlar, tıpkı diğer bütün güverte bölümlerindeki gibi "Uzakyol Vardiya Zabiti" olarak mezun olurlar. Belli bir çalışma süresinden ve sınavlardan sonra "Uzakyol Kaptanı" olunabilir.

  Güverte bölümü

  Amaçlar ve Hedefler
  Güverte bölümünün amacı, öğrencilere gemi kullanma ve gemi içi yönetim ile ilgili bilgi ve yetenekler kazandırmaktır.

  İş Olanakları
  Güverte Bölümü mezunları, uzakyol seferi yapan gemilerde IV. Zabit’ten Kaptan’a kadar olan görevlerde çalışabilmekte, ayrıca denizcilik işletmelerinin denizcilikle ilgili teknik bilgi gerektiren kademelerinde de çok iyi koşullarla iş bulabilmektedirler.

  Bölüm Olanakları
  Öğrenim, 1995 tarihli Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Tutma Esasları Uluslararası Konvansiyonu (STCW 95)’nca öngörülmekte olan Uzakyol Vardiya Zabiti IMO MODEL COUSE 7.03 ile Kaptan ve Birinci Zabit IMO MODEL COURSE 7.01 eğitim standartlarını birarada karşılamaktadır.

  T.C. Başbakanlık, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından 24 Temmuz 2001 tarihinde 24472 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Gemiadamları Yönetmeliği” ve bu Yönetmeliğe bağlı olarak “Eğitim ve Sınav Yönergesi ölçütlerine uygun eğitim verilmektedir. Dört yıllık öğrenimin yedi yarıyılı üniversite kampüsünde, 6. yarıyıl eğitim ile 1. ve 2. sınıf yaz stajları Deniz Ticareti Filosu’nun gemilerinde yapılarak, öğrencilerin teorik bilgilerinin yanında, deniz deneyimi de kazanmaları öngörülmektedir. Disiplinlerarası bir öğrenim olan bu dal öğrenimi içinde deniz hukuku, gemi kiralama, brokerlik, ekonomi, personel yönetimi gibi deniz işletmeciliği bilgileri ile temel mühendislik dersleri, gemi teknolojisi bilgileri ve deniz meteorolojisi ve oşinografi gibi konular da yer almaktadır.

  Öğrenciler ilk beş yarıyılda görmüş oldukları öğrenim ve toplam 12 ay’ı bulan uygulamalı deniz eğitimleri ile üçüncü sınıf sonunda STCW95 Konvansiyonu’nun Uzakyol Güverte Vardiya Zabitliği için öngördüğü bilgi ve beceri düzeyine erişmekte, dördüncü yıl eğitimleri ile de Uzakyol Kaptanı/Birinci Zabiti için öngörülen bilgileri kazanmaktadırlar.
   

Sayfayı Paylaş