Güvercinlerin Özellikleri

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve ot-gu tarafından 17 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Güvercinler ve Ülkemizdeki Güvercinlerin Özellikleri

  Ülkemizde ve dünyada en çok bilinen kuşlardan birisi güvercinlerdir. Güvercinler evcilleştirilebilen kuşlardandır.

  Güvercinler bazı yetenekleri sayesinde insanoğlu tarafından uzun süreler kullanılmıştır. Nedir mi bu özellikleri güvercinlerin beyin yapısı nedeniyle beyin yeryüzündeki manyetik alanların farklılarını ayırt edebilme yetenekleri ile en iyi yön bulan kuş türlerinden birisidir. Bu nedenle Posta işlerinde uzun süreler insanlığa hizmet etmişlerdir.

  Güvercinlerin dünyada yaklaşık olarak 200-300 arasında türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise sadece 7-8 türü yaşam alanı bulabilmektedir.

  [​IMG]

  Güvercinler genel olarak buğday gibi tane şeklindeki besinler ile beslenirler. Dişleri yoktur. Yediklerini yutarlar ve ağızlarının altındaki kursak denilen bölümde toplarlar ve taşlık bölümünde parçalanırlar.

  Güvercinlerin üremesi ise şu şekildedir. Güvercinler toplam 1 genel olarak 2 ve nadirende olsa 3 yumurta ile kuluçkaya yatarlar. Dişiler genel itibari ile 2 yumurta yumurtlar ve kuluçkaya yatar. Ve kuluçka süreleri 30 gündür. Yavru ilk doğduğunda 10 gram civarındadır. Yavru ortalama 5 altı gün içinde gözlerini açar, Ortalama 30 gün içinde de kendi yiyeceğini kendi yer ve uçabilecek duruma gelir. Güvercin Yumurtalarının ağırlığı 15 gram civarındadır.

  Güvercin yavruları yumurtadan çıktıktan sonra 15 güne kadar her gün yaklaşık 10 gram büyürler.

  Güvercinler ortalama ömürleri 15 yıl kadardır.

  Güvercinlerin ağırlığı Yarım 500 gram ile 1000 gram arasındadır. Çok nadir ırkları 1 kiloyu geçmektedir.

  Ülkemizde güvercin besleyen ve seven bir çok kişi bulunmaktadır. Ülkemizdeki en değerli güvercinler Mardin ve Bursa illerinde bulunan türlerdir.

  Mardin: Diğer tüm güvercinlerde olduğu gibi erkek Mardin güvercinler dişilere oranla biraz daha iricedir. "Oyunlu" diye tabir edilen güvercin türlerinin zirvesinde olan Mardin kuşları renklerindeki ahenk ve çeşitlilik, takla atma kabiliyetleri, çekme mesafesindeki uzunluk ve doğrusallık gibi özellikler sebebiyle çok yüksek bedellerle alınıp satılan binyıllardır Mardin ve çevresinde son iki yüzyıldır da neredeyse tüm orta doğu ve Avrupa da yaygın bir güvercin türü haline gelmiş keyifli bir güvercindir.

  Bursa: Sadece katrani ve parlak bir siyah renkte olan bu ırk sadece Türkiye'ye ve özellikle Bursa ilimize ve Marmara bölgesine has son derece kıymetli bir güvercindir. Oynar diye de isimlendirilir. Kanat uçları, kuyrukları ya da her ikisi birden beyaz olabilir. Asla küme olarak uçmaz, daima dağınık uçar ve birbirlerine nispet yaparcasına kanat çırpar, birbirlerine teğet geçer ya da yarış yaparcasına hızlanıp aniden yön değiştirirler. Bu türün kuyruk teleği sayısı onikiyi geçmez.

  Ayrıca Uçuş özellikleri bakımından Trakya ırkı tabir edilen güvercinlerde çok üstündür. Bu üç güvercin türü değerlidirler. Çünkü güvercinlerin değeri güzelliklerinden öte takla ve uçuş kabiliyetleri ile ölçülmektedir.

  Güvercin fiyatları o kadar çok değişkenlik göstermektedir ki 10 TL’ye güvercin bulabileceğiniz gibi fiyatı milyon TL’nin üzerinde de güvercinler bulunmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş