Güvenlik Duvarı Üzerinden Programlara İzin Vermenin Riskleri Nelerdir?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Güvenlik duvarında izin verilen programlar listesine bir program eklediğinizde ya da güvenlik duvarı bağlantı noktası açtığınızda belirli bir programın güvenlik duvarı aracılığıyla bilgisayarınızdan bilgi göndermesine veya almasına izin verirsiniz. Bir programın güvenlik duvarı aracılığıyla iletişim kurmasına izin verilmesi (bazen engellemeyi kaldırma denir) güvenlik duvarında delik açmaya benzer.

  Her bağlantı noktası açtığınızda ya da bir programın güvenlik duvarı aracılığıyla iletişim kurmasına izin verdiğinizde bilgisayarınızın güvenliği biraz daha azalır. Güvenlik duvarınızda ne kadar çok izin verilen program veya açık bağlantı noktası olursa, korsan veya kötü amaçlı yazılımların bu açıkları solucan yaymak, dosyalarınıza erişmek veya bilgisayarınızı başkalarına kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanmak üzere o kadar çok fırsatı olur.
  Genellikle izin verilen programlar listesine program eklemek bağlantı noktası açmaktan daha güvenlidir. Bir bağlantı noktası açarsanız, bu bağlantı noktası bir program tarafından kullanılsa da kullanılmasa da kapatılıncaya dek açık kalır. İzin verilen programlar listesine program eklerseniz, "delik" yalnızca belirli bir iletişim için gerekli olduğunda açılır.

  Güvenlik riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için:
  • Yalnızca gerçekten gerek duyduğunuzda bir programa izin verin veya bağlantı noktası açın ve artık gerek duymadığınız programları izin verilen programlar listesinden kaldırmak veya bağlantı noktalarını kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin.
  • Tanımadığınız bir programın güvenlik duvarı aracılığıyla iletişim kurmasına kesinlikle izin vermeyin.
  Bir programı izin verilen programlar listesinden kaldırmak için

  1. Windows Güvenlik Duvarı'nı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve ardından Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna güvenlik duvarı yazın ve Windows Güvenlik Duvarı öğesini tıklatın.
  2. Sol bölmede, Program veya özelliğe Windows Güvenlik Duvarı aracılığıyla izin ver'i tıklatın.

   [​IMG]
   Windows Güvenlik Duvarı'nın sol bölmesi
  3. Ayarları değiştir'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  4. İzin verilen programlar listesinden kaldırmak istediğiniz programın yanındaki onay kutusunu temizleyin ve Tamam'ı tıklatın.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Güvenlik duvarı bağlantı noktasını kapatmak için

  1. Windows Güvenlik Duvarı'nı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve ardından Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna güvenlik duvarı yazın ve Windows Güvenlik Duvarı öğesini tıklatın.
  2. Sol bölmede, Gelişmiş ayarlar'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  3. Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Güvenlik Duvarı iletişim kutusunda sol bölmeden Gelen Kuralları'nı tıklatın.
  4. Orta bölmede, devre dışı bırakmak istediğiniz kuralı seçin ve ardından sağ bölmede Kuralı devre dışı bırak'ı tıklatın.
   

Sayfayı Paylaş