Gusül Abdesti Nasıl Alınır Yazılı Anlatım

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır Yazılı Anlatım

  Gusl, Allah'u Teâlâ'nın müslümanlar için emrettiği en önemli maddî-manevî temizlik biçimidir. Gusülün farzı 3'tür; 1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak. 2. Buruna su çekmek ve yıkamak. ve 3. Tepeden tırnağa bütün vücudu yıkamak.

  Guslün adabı aynen abdest adabı gibidir. Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" gusle niyet eder.

  Ve daha sonra ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar. Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alır. Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayakları, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker. Her defasında vücudun her tarafını iyice ovuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, göbeğinin içine suyun ulaşmasını sağlar. Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunlann üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.
   


Sayfayı Paylaş