Gusül Abdesti Alırken Akıntı Gelmesi

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Gusülden sonra akıntı gelmesi tekrar guslü gerektirir mi?

  • Abdestin sahih olmasına mani olan akıntılar gusül esnasında gelmiş olsa gusül abdestinin sahih olmasına mani olmaz. Gusle devam edilir.

  • Akıntı geldiği için guslü yeniden başlatmak gerekmez. Şu kadar ki, yıkanma sırasında gelen bu akıntı gusle mâni olmasa da, guslün abdest yerine geçmesine mâni olur.

  • Gusül yapmakla temizlenmiş olan insan, bu gusülle abdest almış olmaz, akıntı abdestlik vasfını bozduğundan namaz için yeniden abdest alması lâzım gelir.

  Abdesti ve guslü gerektiren akıntılar

  İdrar yolundan gelen abdesti bozan akıntı ile guslü gerektiren akıntı arasında çok açık fark vardır. Karıştırmaya hiç sebep yoktur. Şöyle ki: Çoğu kere müstehcen görüntüleri görmek ya da hayal etmekten kaynaklanan akıntılar sızarak gelir. Habersizce gelen bu sızmalar idrar gibidir. İdrar nasıl sadece bulaştığı çamaşırı kirletmiş olursa, bu gibi sakince gelen koyuca akıntılar da bulaştığı çamaşırı kirletmiş olur. Kirlettiği yer avuç içi kadar genişlemişse kirlilik namaza mani olacak büyüklüğe ulaşmış demektir. Tuvalet gibi tenha yerlerde bile kirlenmiş bu kısım musluk altına tutularak kolayca yıkanıp temizlenebilir. Sonra da hemen abdest alınıp namaz kılınabilir. İbadeti terke sebep olacak büyüklükte bir engel gibi düşünülmez bu sızmalar ve ıslattığı yerler.

  Habersizce gelen bu akıntılar cinsel tahriklerden sonra gelebileceği gibi, idrarı fazlaca bekletmekten, herhangi bir özürden dolayı da gelebilir. Sıkça da karşılaşılsa yapılacak iş, çamaşırın ıslanarak kirlenen kısmı yıkandıktan sonra abdest alıp hemen namazı kılmaktır. Çünkü bu sızma ve kirletme, guslü gerektiren bir sperm patlaması değildir ki, her ıslaklıktan sonra şüpheye düşüp de boy abdesti almak gibi bir zorluk söz konusu olsun... Her türlü kiri temizleyen su, çamaşırdaki bu idrar kirletmesini de temizler, ibadete engel büyük bir olay gibi görülüp de namaz terk edilmez. Ümitsizliğe düşülmez.

  İdrar yolundan heyecan ve patlama ile gelen ikinci akıntıya gelince: Aslında buna akıntı demekten ziyade patlama ve fışkırma demek daha doğru olur. Şiddet ve şehvetle gelen bu kireç görüntüsündeki patlama, spermden başkası değildir. Ötekiler gibi habersizce değil de sarsıntı ve istekle geldiğinden dolayı bunun guslü farz kılan sperm olduğu hemen anlaşılır. Karıştırmaya mahal olmaz. Şiddetle ve şehvetle gelen bu akıntıdan sonra hemen gusül farz olur.
   


Sayfayı Paylaş