Günümüzde en çok rağbet gören meslekler

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 18 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Günümüzdeki en çok seçilen meslekler

  Günümüzde en çok rağbet gören meslekler ve nedenleri ........................ acil lütfen.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 27 Şubat 2015

 2. BaRıŞ Well-Known Member

  Günümüzde en çok rağbet gören meslekler

  Mağaza Yöneticiliği
  : Eleman profili 'alaylı' olmaktan çıkıp, eğitimli kalifiye eleman profiline dönüşmüş durumda. Birden fazla dil şart. İşletme, iktisat gibi bölüm mezunları tercih ediliyor. Kariyerinin başında olanlar 600 milyon kazanıyor. Prim sistemi işliyor, yöneticiler kara ortak ediliyor.

  Bilişim Teknolojileri Uzmanı: Özelikle güvenlik, denetim, veri iletişimi gibi alanlarda uzmanlaşılıyor. Bilgisayar, elektronik, haberleşme değil, matematik mühendisliği, enformatik, arşivleme gibi bölüm mezunları da bu sektörde yer alabiliyor. 700 milyondan başlayan maaşlar tecrübe ile orantılı olarak oldukça yüksek rakamlara ulaşıyor.

  Gayrimenkul Yöneticiliği: İktisat, inşaat, makine mühendisliği bu profil için ideal. Başlangıç ücreti 700 milyon ve 2 - 3 yılda 2 milyarlara ulaşıyor.

  E-learning Uzmanlığı: Uzaktan eğitimin önem kazanması ile öne çıktı. Pek çok IT firmasının e-learninge yönelik çalışması var. Üniversitelerin bir kısmı eğitimini veriyor. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, elektrik mühendisleri, bilgisayar mühendisleri bu alana da eleman yetiştiriyor. Başlangıç ücreti 1 milyar ve üzeri. Birkaç yıl içinde 3 milyara ulaşabiliyor. Projeyi yaratanlara bonus sistemi de uygulanabiliyor.

  Malzeme Mühendisliği: Alternatif enerji kaynakları kullanımının artan önemi ile birlikte hammadde ve yarı mamul üründe fiziksel, kimyasal özelliklerin güçlendirme çalışmaları yeni iş alanı doğurmuş durumda. Geçmişte bu alanda iş bulmak olanaksızken, bugün üretim, enerji, endüstri kuruluşları için zorunlu oldu. Bakır, çelik, demir üretimi, işlemesi yapan yerlerde iş bulabilir. 800 milyon - 1 milyarla başlayan yeni mezun 2 yılda 2 milyar lira alabiliyor.

  Uluslararası İlişkiler ve Ticaret Uzmanlığı: Çok uluslu şirketlerin veya yurtdışı pazarına hitap eden veya etmek isteyen irili ufaklı pek çok firmanın ihtiyaç duyduğu profil. İçel Çağ Üniversitesi, Kadir Has, Yeditepe gibi üniversiteler bu konuda eğitim veriyor. 800 - 900 liradan başlayan yeni mezun iki yılın sonunda 3 milyara kadar para alabiliyor.

  Uluslararası Hukuk Uzmanlığı: Globalleşen dünyada uluslararası şirketlerin ihtiyacı. Bu meslekte sahip olunması gereken önemli iki nokta, ülke hukuk mevzuatı hakkında bilgi ve yabancı dil. Başlangıç ücreti 1 milyar, 2 yılda 3 milyara kadar çıkabiliyor.

  Otomotiv Öğretmenliği: Türkiye'de 18 üniversitede eğitimi var. Yeni mezunlar 800 milyondan başlayıp 2 yılda 1.7 milyar lira kazanabiliyor.

  Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği: Yurtdışı imkanı çok fazla. İşsizlik riski çok düşük. Yeni mezunlar 1 - 1,5 milyar liradan işe başlıyor, 2 yılda maaşları 3 milyara ulaşıyor. Yurtdışında 2 bin dolar kazanılıyor.

  Biyomedikal Mühendisliği: Tıpla mühendisliğin ortak zekası ile tasarlanan tıbbi cihazlar, bu sektörün ürünleri. Araştırma laboratuarlarında, test merkezlerinde, hastanelerde, kliniklerde iş bulunabiliyor. 850 milyon - 1.8 milyar lira, 2 yılda ulaşılabilecek net maaşlar.

  Mikroelektrik Mühendisliği: Bugün olduğu kadar gelecekte de yükselen trendi olan bir alan. Fizik mezunları için ideal. Yeni mezun ücreti 900 milyon lirayken 2 yıllık deneyimi olan 3 milyar civarı rakamlarda çalışabilmekte.

  Çevre Siyaseti Uzmanı: Özel sektör kuruluşları bu alanda yetişmiş personele ihtiyaç duyuyor. Türkiye'de 20'yi aşkın üniversitede eğitimi veriliyor. Başlangıç ücreti 500 milyon. 2 yıl sonunda 2 milyar liraya kadar kazanabiliyor.

  Lojistik Uzmanı: Bu sektörde kalifiye eleman ihtiyacında halen ciddi açık var. Üniversiteler de bu alanda eğitime başladı. Danışmanlık şirketleri de sertifika programları uyguluyor. Yeni mezun 900 milyar liraya işe başlayabiliyorken, 2i yıl sonunda 2.7 milyar lira alabiliyor.
  Restoran, Bar Yöneticiliği: Alaylılar yetmiyor, eğitimli çalışan ihtiyacı var! Konaklama, turizm otelcilik, işletme gibi bölüm mezunları bu alanlarda iş bulabilir. 1.5 milyar ile başlayan ücretler 2 yılda 4 milyar liraya kadar yaklaşıyor.

  Sağlıklı Beslenme ve Diyetisyenlik: Özel klinik, hastane ve sağlık merkezlerinde iş bulunabilir. Gıda Mühendisleri, beslenme öğretmenliği, diyetisyenlik gibi akamedik bölümlerin yanı sıra özel kurslar da eğitim vermekte. Yeni mezun ücreti 1 milyar lira.

  Menkul Kıymetler Uzmanı: Gelecekte de önemini koruyacak bir alan. İktisat, ekonomi, maliye mezunları için başlangıç ücreti 1 milyar lira.

  Haberleşme ve Telekomünikasyon Mühendisliği: Özel GSM şirketleri ve Telekom'un özelleştirilmesi ile bugünkü eleman açığı katlanacak. Elektronik ve Haberleşme, Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği eğitimi alanlar bu sektörde yeralabilirler.

  Seramik Mühendisliği ve Güzel Sanatlar: Birkaç büyük firmanın yanında daha küçük çaplı işletmeler de bulunmakta. Bu bölüm mezunları 800 milyondan başlayan ücretlerle iş bulabiliyorlar.

  Koruyucu Hekimlik ve Sağlık Yöneticiliği: Halk sağlığı, aile hekimliği gibi konularda çalışma alanları olan bu meslek grubundakiler hem kamuda hem de özel sektörde iş bulabilirler. Endüstri Mühendisliği, tıp, sağlık bilimleri bölümleri var. Yeni mezunlar 1 milyar liradan işe başlıyorlar.

  Stratejik Planlama ve İş Geliştirme: Firmaların işletme adımları atmada ihtiyaç duydukları bir alan. Dünyada neredeyse en yüksek ücretleri bu alanlarda uzman kişiler kazanıyor. İrili ufaklı, büyük küçük, yerli lokal pek çok firmanın yaşam biçimine karar veriyor, adımlarını belirliyor. Finans, ekonomi, istatistik, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerin yanı sıra işletme disiplininden gelen kişilerin tercih edildiği bir alan. Yeni mezunlar 1.4 milyar gibi rakamlardan başlayabiliyor.

  Ayrıca aşağıdaki konularada bakabilirsiniz.

  Türkiyede En Çok Kazandıran Meslekler
  http://www.turkeyarena.net/is-hayati/53956-turkiyede-en-cok-kazandiran-meslekler.html

  Geleceğin Gözde Meslekleri
  http://www.turkeyarena.net/is-hayati/53887-gelecegin-gozde-meslekleri.html

  En Çok Rağbet Gören Meslekler
  http://www.turkeyarena.net/is-hayati/53590-en-cok-ragbet-goren-meslekler.html
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 27 Şubat 2015
 3. Misafir Guest

  Türkiyede en çokhangi meslekler daha cok seçiliyo
   
 4. Misafir Guest

  Günümüzde en çok rağbet gören mesleklere örnek verin lütfen.
  (madde madde olsun lütfen)
   
 5. Misafir Guest

  lütfen bana meslekler hakında bilgi gönderin
   
 6. Misafir Guest

  en çok rağbet gören meslek ve nedeni
   
 7. Misafir Guest

  en çok reğaet gören meslekler hakkında bigi çıkmıor bi el atsanız açıklamalı ve kısa
   
 8. Misafir Guest

  günümüzde en çok rağbet gören meslekler ve nedenleri ??
   
 9. Misafir Guest

  günümüzde en çok rağbet gören meslekler

  aşçılık en çok rağbet gören mesleklerden mi?
   
 10. Misafir Guest

  doktorluk: tıp için önemli bir meslektir
   
 11. Misafir Guest

  Sizde mi performans ödevi için? :)
   
 12. Misafir Guest

  şimdi bunlar en çok rağbet gören mesleklermi??
  hani öğretmenlik doktorluk filan nerde
  acil performans ödevi için gerekli lütfen!!!
  birde nedenleri nerde??
   
 13. Misafir Guest

  günümüzde rağbet gören meslekler ve bu mesleklerin nedenleri türkçe performas görevimdi sayenizde hiç zorlanmadan yaptım Allah razı olsun tüm emeği geçenlerden.
   
 14. Misafir Guest

  günümüzde rağbet gören meslekler ve bu mesleklerin nedenleri
   
 15. Misafir Guest

  günümüzde en çok rağbet gören meslekler nelerdir ?
   
 16. Misafir Guest

  Teşekkürler.
   
 17. Misafir Guest

  otomativ öğretmenliği ana sınıfı öğrettmenliği rehberlik öğretmenliği rağbet görüyor
   
 18. Misafir Guest

  lütfen bana mesleklerin açıklamasını yapın ):
   
 19. Misafir Guest

  öğretmenlik en çok rağbet gören mesleklere dahilmi
   

Sayfayı Paylaş