Günlük Hayatta Uymamız Gereken Kurallar

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 15 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Günlük hayatta uyulması gereken kurallar
  günlük hayatta uymamız gereken kurallar nedir, günlük hayatta uymamız gereken kurallar nelerdir, günlük hayatta uyduğumuz kurallar

  Bir toplumun oluşmasında ve gelişmesinde, o toplumu meydana getiren insanlar arasında uygulanan Görgü kurallarının önemli bir yeri vardır. Genel görgü kurallarına uyma zorunluluğu yoktur. Yani hukuken suç sayılmaz. Ancak, toplum genel görgü kurallarına uymayanlara cahil, bencil , kaba, saygısız ve saire sıfatlarla tanımlar ve kınar.

  Toplum hayatının düzenlenmesinde et kili olan genel görgü kurallarına uyan kişileri; terbiyeli, saygılı, nazik ve saire şeklinde nitelemek mümkündür. Bu kurallar toplumdaki uygarlık düzeyinin de göstergesi olabilir. İnsanın bencil, kaba düşüncelerden sıyrılarak, başkalarına karşı davranışlarını bir düzene koyması, onun duyarlı ve nazik olmasını sağlar. Bu da insanların birbirleriyle olan ilişkilerini sağlıklı ve tutarlı olmasına neden olur. Görgü kurallarını öğrenmenin bir okulu yoktur. Görgü kuralları, bir toplumun ayrı ayrı bölgelerinde farklı olduğu gibi değişik uluslarda da farklılıklar gösterir.

  İnsanlar, toplum içinde bir arada yaşamak zorunda olduğuna göre, davranışlarında da göz önünde bulundurmaları gereken kurallar vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

  * Verilen sözü tutmak
  * Hoşgörülü ve iyimser olmak
  * Gerektiğinde özür dilemesini bilmek
  * Eleştiriyi yerinde ve zamanında yapmak
  * Özel konuşma yapanların yanına gitmemek
  * Uygun olmayan el ve sözlü şakalardan kaçınmak
  * Olgun bir kişiliğe sahip olmak için çaba göstermek
  * Başkalarını rahatsız edici davranışlardan sakınmak
  * Oturuş ve kalkışlarda hareketlere özen göstermek
  * Ziyaretin kısa ve zamanlı olmasına özen göstermek
  * Giyime önem vermek, Giysinin mevki yer ve zamana uygun olmasına özen göstermek gibi.
   


Sayfayı Paylaş