Güneşle Çalışan İşlemci

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve Balako tarafından 19 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. Balako Well-Known Member


  Intel'in ortaya çıkardığı bu prototip işlemci, küçücük bir güneş paneliyle harikalar yaratıyor.

  [​IMG]

  Sadece bir posta pulu büyüklüğünde güneş panelinden sağladığı enerjiyle çalışan bir işlemci, Intel tarafından meydana getirildi. Tanımda sadece küçük bir güneş panelinden enerjisini alan işlemcide Quake'in oynanabildiği gösterildi.

  Claremont kod adlı Pentium sınıfı işlemci, 10mW'dan düşük güçte çalışabiliyor, Linux ve Windows'u çalıştırabiliyor. Güç tasarrufu, transistörleri eşik seviyesine çok yakın bir enerjiyle çalıştırmaktan geçiyor. Eşik seviyesi, transistörün etkin hale geldiği voltaj anl***** geliyor ve günümüzün işlemcileri, performans için eşik seviyesinin birkaç kat üstündeki voltajlarda çalışıyorlar.

  Claremont prototipi ise işlemciyi eşik seviyesine yakın bir enerjiyle çalıştırarak 5 kat enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Bunun sadece bir teknoloji tanıtımı olduğunu düşündüğümüzde, ürünün en baştan enerji tasarrufu amaçlı üretildiğinde verimlilik, daha büyük bir oranda artabilir.

  Şu anda bu işlemcilerin üretimi gibi bir plan mevcut değil, ancak zamanla düşük enerjiyle çalışan işlemcilerin ortaya çıkması kaçınılmaz.
   


Sayfayı Paylaş