Günde 1.5 milyon ekmek çöpe gidiyormuş

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve abdulkadir tarafından 14 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  İkbal Gürpınar  [​IMG]


  Üstelik, bu, sadece İstanbul'a ait bir rakam. İstanbul'da günde 1.5 milyon ekmek çöpe gitmesi demek, her yıl 50.000 işçinin maaşının, 700 otobüsün çöpe atılması, 30 okul, 25 hastaneyi yapacak paranın yok olması demek!


  Milyonlarca insan, 1 lokma ekmeğe muhtaçken, buğdayı bile dışarıdan alır hale gelmişken, iki yakamızı bir araya getiremiyorken bu israfı, kim nasıl açıklayabilir bize?

  Sevgili Peygamberimiz sas; Külli müsrifin haramî diyor.Yani; bütün israf haramdır. Biz Müslüman değil miyiz?

  Müslümanız elhamdülillah diyorsanız, neden gereğinden fazla gıda alıp çöpe atıyoruz?

  Dile kolay, 1.5 milyon ekmek! Çöpe giden sadece ekmek değil, 1 yıllık çiftçinin emeği, harcanan mazotun bedeli, fırıncının emeği... Ya sizin kazanırken o paraları çektiğiniz sıkıntılar?

  1 yıl içinde Türkiye'de 44 milyar ekmek üretiliyormuş ve bunun yaklaşık 4 milyarı israf ediliyormuş. Demek ki bize gökten para yağıyor, bu kadar kolay çöpe ekmekleri attığımıza göre. Bu israfı nasıl önleyebiliriz?

  1) Öncelikle, ihtiyacımız kadarını alacağız,

  2) Ekmekleri poşetlerde ve mümkünse buzdolabında saklayacağız

  3) Bayatlamış ekmekleri, omaç, papara yaparak veya robottan geçirip köfte harcında kullanarak değerlendireceğiz

  Eğer bunları yapmazsak, her 3 saniyede açlıktan ölen 1 insanın vebalini alacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, EKMEĞİMİZİ ÇÖPE ATMAYALIM isimli bir kampanya başlattı. Hem [​IMG] rızası için, dinimizin gereği olduğu için, hem açlıktan ölen milyonlarca çocuk, kadın ve erkekler ve onlardan geriye kalan zavallı insanlar için, hem ülke ekonomisinin düze çıkması, dışarıya daha az paranın gönderilmesi ve hem de kendi cebimiz için, EKMEKLERİMİ- Zİ ÇÖPE ATMAYALIM!
   


 2. GamZe Moderator

  yazıkkkkkkkkkkkk
   

Sayfayı Paylaş