Gün Batımı Fotoğrafları Çekimi için Teknik Bilgiler

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve ot-gu tarafından 17 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Günbatımı Fotoğrafları Çekimi İçin Teknik Bilgiler

  Günbatımı fotoğraf çekimi güneşe karşı yapılan çekim dir, güneşin önündeki objeler ise Siluet olarak çıkarlar. Güneş yavaşça ufuktan aşağıya süzülürken etrafınızdakilerin fotoğraflarını bolca çekin, eğer uyulacak birkaç kural ile bunu başarırsanız o muhteşem Altın ışığı yakalayabilirsiniz. Çekime başlamadan önce yanımıza almamız gereken malzemeler; geniş açı lens, (geniş açı daha fazla gök yüzü demektir), ayrıca daha yakın çekim için Tele Zoom objektif, eğer çekimi deniz veya göl kenarı yada üzerinden yapıyorsak suyun parlaklığını engellemek için Polarize filtre, çekimi güneşe karşı yaptığımız için ise objektife direk giren güneş ışığı sonucu, yanlardan objektifimize sızan güneş ışığının fotoğrafta Harelenmelere sebep olmaması için, özelliklede tele objektiflerde parasoley kullanmamız, son olarak ta ışığın azaldığı ortamda çekin yapacağımız için üç ayak (Tripod)

  [​IMG]

  Günbatımı fotoğraf çekiminde Kontrastın fazla olması için yüksek bir enstantane yani perdenin hızlı açılıp kapanmasını sağlamalıyız buda bize görünen Siluetin daha koyu olmasını sağlayacaktır, diyaframı da buna göre ayarlamalıyız . Pozometre ölçümü, objektifin güneşe karşı olması nedeni ile bizi yanıltabilir Pozometremiz bize normal olarak 125/11 veya 500/ 11 gibi çok yüksek olan ışık değerlerini önerecektir. Genelde ise 1/60 ile 1/30 enstantane aralığı ve 1/8 veya 1/11 diyafram ayarları en uygun değerlerdir, yada çekim ayarlarını test ederek bulmamızda fayda var. Bir diğer dikkat etmemiz gereken, Altın kesim kuralıdır yani 3/2 kuralı gökyüzü için fotoğrafın üçte ikisi kara parçası içinse üçte birini ayırabiliriz, bu yine de o anki pozisyon ve sizin tercihinize kalmış bir konudur.

  Bazen gün batımı hiç ummadığımız bir anda karşımıza çıkabilir veya çekimi daha önceden programlamış isek çekim yapacağımız yeri bir veya birkaç gün, güneşin ne zaman nasıl battığını ve oluşan ışık şartlarını gözlemlemekte fayda var gün batımı fotoğrafını çekmek için yarım saatlik bir zaman dilimi olduğunu da unutmamak gerekir.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Gün batımı fotoğraf çekimi için örnek çalışmalar

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş