Gümrük İşletme Bölümü Hakkında Bilgiler

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Gümrük İşletme Bölümü Nedir
  Gümrük İşletmeciliği, Gümrük İşletme Bölümü 4 yıllık

  Gümrük işletme Nedir Bölümü Mesleği Hakkında Bilgi
  Gümrük İşletme Bölümü taban puanları, Gümrük işletme bölümü hangi üniversitelerde var

  Gümrük İşletmeciliği Nedir
  Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Gümrük işletme meslek elemanı, maliye ve gümrük bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler ya da serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.

  Programın Amacı: Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Gümrük işletme programında birinci yıl ekonomi, hukuk, Türk dış ticareti ve uluslararası pazarlama, uluslararası taşımacılık ve depoculuk, kamu yönetimi, beşeri ilişkiler; ikinci yıl da gümrük kanunu ve kambiyo mevzuatı, idari yargı, gümrük vergileri, istatistik, bilgiişlem, gümrük işletmeciliği gibi dersler okutulur, uygulama yaptırılır. Zorunlu staj süresi en az 40 işgünüdür.

  Gereken Nitelikler: Gümrük işletme programina girmek isteyen öğrencilerin istatistik, hukuk ve sosyal bilimler alanlarına ilgili ve bu konulara yetenekli olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Gümrük işletme programını bitirenlere "Gümrük İşletme Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Gümrük işletme meslek elemanları gümrük komisyoncusu, ithalat ve ihracat bürolarında uzman eleman, kamu kuruluşlarında ise memur olarak çalışırlar.

  Çalışma Alanları: Gümrük işletme meslek elemanları, Maliye ve Gümrük Bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.

  Gümrük İşletme Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  GAZİANTEP - KİLİS MESLEK YÜKSEKOKULU
  MUSTAFA KEMAL - REYHANLI MESLEK YÜKSEKOKULU
  SELÇUK - SİLİFKE TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU
  TRAKYA - EDİRNE MESLEK YÜKSEKOKULU
  MERSİN - MERSİN MESLEK YÜKSEKOKULU

  Gümrük işletme bölümü iş alanları hakkında bilgiler, Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı
   


Sayfayı Paylaş