Gülistan Kitabının Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nysa tarafından 16 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Şeyh Sadi-i Şirazi (d. 1210, Şiraz - ö. 1292, Şiraz), Fars şâir ve İslam âlimi.

  Salgur Atabegliği'nin hüküm sürdüğü sırada günümüz İran topraklarının Şiraz kentinde doğmuştur. Çocukken babasını kaybedip dedesi ve amcası tarafından yetiştirilmiştir. Daha sonra Bağdat'a gidip Nizamiye Medreseleri'nde öğrenimini tamamlamıştır.

  30 yıl boyunca Hindistan ve Kuzey Afrika'yı dolaştıktan sonra 1256'da memleketi Şiraz'a dönerek şiirlerini yazmaya başlamıştır. Günümüzdeki en çok konuşulan eserleri Gülistan ve Bostan'dır. Moğol ve Haçlılarla yapılan savaşlara katılmıştır. Haçlılara esir düşmüştür. On dört defa hacca gitmiştir. Bütün şiirlerinde Sadi mahlasına rastlanmaktadır.

  Günümüzde Sadi'nin kabristanı Sadi Türbesi, Şiraz'ın başlıca turistik mekânlarındandır.

  21 Nisan (İran Takvimi: 1 Ordibeheşt) "Sadi Günü" olarak anılmaktadır.

  Gülistan (Gül Bahçesi), İran Edebiyatı'nın en önemli eserlerinden birisidir. 1258 yılında yazılmış olan bu kitap, en büyük Ortaçağ Fars şairlerinden biri olarak kabul edilen İranlı şair Sa'di'nin iki büyük eserinden biridir. Aynı zamanda en popüler kitaplarından biridir ve Doğu'da olduğu kadar Batı'da da etkili olmuştur. Gülistan rengarenk güllerden oluşan bir bahçe gibi, şiir ve öykülerden oluşan bir derlemedir. Genellikle bir bilgelik kaynağı olarak alıntılanmaktadır. "Ayakkabım yok diye üzülüyordum, ayakları olmayan bir çocuk görene değin." şeklindeki ünlü sözü, bütün dünyada kullanılmaktadır.

  Gülistan'ın öykülerinin minimalist temaları, tam bir dil ve psikolojik anlayış ile ifade edilir ve matematiksel formüllerin özüyle bir "fikir şiiri" yaratır. Kitap insanlığın karşılaştığı neredeyse her büyük sorunu iyimser ve hafifçe hüzünlü bir tonla irdeler. Kitapta ayrıca hükümdarlar için çok fazla öneri var, bu haliyle prensler için de bir başucu kitap işlevi görmüştür.

  Şeyh Sadi Şirazi'nin yazmış olduğu Gülistan Kitabı Sekiz bölüm olarak yazılmıştır kitap mukaddime önsöz ile başlar.

  Gülistan Kitabının Özeti

  Horasan sultanlarından birinin Gazneli Mahmud'u rüyasında görmesi üzerine, bütün vücudu dağıldığı halde gözlerinin diri kendisine baktığını halini rüya tabircileri yorumlamakta zorlanırlar. Sonuç olarak dünyada ölmeden eser bırakan insanların gözlerinin hep açık olduğu, ölmeden iyilik yapılması gerektiğine vurgulanır. Erdemli insanın vasıflarından bahseder. İlerleyen bölümlerde Lokman hekime; "Güzel ahlakı kimden öğrendin diye sorarlar, O da ahlaksızlardan cevabını verir. Sonuç kısmında; akıllı bir sözden hisse kapar fakat cahil hikmet kitabından 100 hikaye okusa masal gibi gelir diye belirtilir. Buna benzer hikmetli sözler ve hikayeler ile devam eden Gülistan kitabı son bölümlerinde şöyle hikmetli sözlere yer verilir. Çok dostu olan sevgiliye kapılma, yüreğini tutsak etmiş olursun. Toz göğe yükselse de değersizdir..

  Sadi Şirazi'nin Gülistan ve diğer eserlerinde insanlığın evrensel değerleri üzerine ibretli hikayeler ile vurgu yapılmaktadır.

  Kaynak: Vikipedi ve Net'ten alıntıdır.
   


Sayfayı Paylaş