Güçlü Parolalar ve Parola Deyimleri Oluşturma İpuçları

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 14 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Parola, bilgilere veya bir bilgisayara erişmek için kullanılan karakter dizesidir. Parola deyimleri ise daha fazla güvenlik için genellikle parolalardan daha uzundur ve deyim oluşturan birkaç sözcük içerir. Parolalar ve parola deyimleri yetkisiz kişilerin dosyalara, programlara ve diğer kaynaklara erişmesini önlemeye yardımcı olur. Parola veya parola deyimi oluştururken parolayı güçlü yapmalısınız; yani, tahmin etmesi veya kırması güç olmalıdır. Bilgisayarınızdaki tüm kullanıcı hesaplarında güçlü parolalar kullanmak iyi bir uygulamadır. İşyeri ağı kullanıyorsanız, ağ yöneticiniz güçlü parola kullanmanızı zorunlu tutabilir.

  Not : Kablosuz ağlarda, Wi‑Fi Korumalı Erişim (WPA) güvenlik anahtarı parola deyimi kullanımını destekler. Bu parola deyimi, şifreleme için kullanılan ve size görünmeyen bir anahtara dönüştürülür. WPA güvenlik anahtarları hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Farklı kablosuz ağ güvenliği yöntemleri nelerdir?

  Parola veya parola deyimi nasıl güçlü olur?

  Güçlü parola:
  - En az yedi karakter uzunluğundadır.
  - Kullanıcı adınızı, gerçek adınızı veya şirket adını içermez.
  - Tam sözcük içermez.
  - Belirgin biçimde önceki parolalardan farklıdır.

  Güçlü parola deyimi:
  - 20 - 30 karakter uzunluğundadır.
  - Deyimi oluşturan bir dizi sözcük içerir.
  - Edebiyat veya müzik eserlerinde geçen bilinen deyimleri içermez.
  - Sözlükte bulunan sözcükleri içermez.
  - Kullanıcı adınızı, gerçek adınızı veya şirket adını içermez.
  - Önceki parolalardan veya parola deyimlerinden belirgin biçimde farklıdır.

  Güçlü parolalar ve parola deyimleri şu dört kategoriden karakterler içerir:

  Karakter kategorisi - Örnekler
  Büyük harfler : A, B, C...
  Küçük harfler : a, b, c
  Sayılar : 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
  Klavyedeki simgeler (harf veya rakam olarak tanımlanmayan tüm klavye karakterleri) ve boşluklar :
  ` ~ ! @ # $ % ^ & * ( ) _ - + = { } [ ] \ | : ; " ' < > , . ? /

  Parola veya parola deyimi yukarıdaki tüm ölçütleri karşılayıp yine de zayıf olabilir. Örneğin, MerhabaS1ze! yukarıda listelenen güçlü parola ölçütlerinin tümünü karşılamasına karşın, yine de zayıf sayılır, çünkü içinde tam sözcük bulunmaktadır. M3rhb0 S1 e! ise daha güçlü bir alternatiftir, çünkü içindeki harflerin bazıları değiştirilerek, tam sözcüğün yerine kullanılmış ve içine boşluk eklenmiştir.

  Aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak güçlü parolanızı veya parola deyiminizi anımsamak için yöntemler geliştirin:
  • Kolay anımsanabilen bilgilerden bir eş anlamlı sözcük oluşturun. Örneğin, size anlamlı gelen bir ifade seçin, Oğlumun doğum günü 12 Aralık 2004 gibi. Bu ifadeyi kılavuz olarak kullanarak, Omdg12/Ara,4 parolasını kullanabilirsiniz.
  • Sayıları, simgeleri ve yazım hatalarını anımsaması kolay bir ifadedeki harf veya sözcüklerin yerine kullanın. Örneğin, Kızımın doğum günü 12 Aralık 2004'tür ifadesi K1z1m1n D/g 12124 haline gelir, bu da iyi bir parola deyimi oluşturur.
  • Parolanızı veya parola deyiminizi, sevdiğiniz bir hobi veya sporla ilişkilendirebilirsiniz. Örneğin Badminton oynamaya bayılırım ifadesi, kolayca B@dm1nt()nOynmyBylrm haline gelebilir.
  Parolanızı veya parola deyiminizi anımsamak için yazmanız gerektiğini düşünüyorsanız, ne olduğunu açıkça belirtmeden güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

  Windows parolaları yukarı önerilen sekiz karakterden çok daha uzun olabilir. Aslında, En fazla 127 karakterlik bir parola oluşturabilirsiniz. Ancak, bağlı olduğunuz ağdaWindows 95 veya Windows 98 çalıştıran bilgisayarlar varsa 14 karakterden daha uzun parola kullanmamaya çalışın. Parolanız 14 karakterden daha uzunsa, bu işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarlardan ağda oturum açamayabilirsiniz.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Genişletilmiş ASCII karakterleri kullanan parolalar ve parola deyimleri de oluşturabilirsiniz. Genişletilmiş ASCII karakterleri kullanma, güçlü parola oluşturmak için seçebileceğiniz karakter sayısını artırdığından, parolanızı veya parola deyiminizi daha güvenli hale getirir. Genişletilmiş ASCII karakterleri kullanmadan önce, bunları içeren parolaların veya parola deyimlerinin sizin veya işyerinizin kullandığı programlarla uyumlu olduğundan emin olun. İşyeriniz farklı işletim sistemleri veya Windows sürümleri kullanıyorsa, genişletilmiş ASCII karakterlerini parolalarda ve parola deyimlerinde kullanırken özellikle dikkatli olun.

  Genişletilmiş ASCII karakterlerini Karakter Eşlem içinde bulabilirsiniz. Bazı genişletilmiş ASCII karakterleri parolalarda ve parola deyimlerinde kullanılmamalıdır. Tuş eşleniği, Karakter Eşlem iletişim kutusunun sağ alt köşesinde tanımlanmayan bir karakteri kullanmayın.
   

Sayfayı Paylaş