Guatr Tedavisi, Guatr Hastalığı Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Guatr Tedavisi, Guatr Hastalığı Tedavisi
  Tedavide uygulanacak yöntem hastanın uzman hekimler tarafından muayene edilmesi ile belirlenir. İlaç tedavisi ve iyot tedavisinin dışında cerrahi müdahale de gerekebilir. Guatırın tedavisinde geç kalınması durumunda hastalık ilerler ve tedavi zorlaşır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

  Guatr hastalığının belirtileri de hastalığın çeşitliliğine göre tedavi şekli gösterir. Guatr problemi ortaya çıktıktan sonra, hormonların salgısının az mı çok mu olduğu göz önüne alınarak, tedavisi buna göre belirlenir. İyileşmesi mümkün olan guatr hastalığının tedavisi geciktirilirse zorlaşabilir. İlaç tedavisine cevap verilmezse, cerrahi müdahaleye başvurulabilir. İlaç tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi operasyonları gerektirir. Hangi yöntemin hangi hastaya uygulanacağı, guatr rahatsızlığının çeşidine göre değişir. Guatr iç ve dış olarak iki çeşittir. Şişman ve kısa boylu insanlarda dış guatr kendisini pek göstermez.

  Daha çok zayıf ve uzun boyunlu kişilerde kendisini gösterir. Dişi ve erkek guatr diye adlandırabileceğimiz, kendisini tedaviden ve ameliyattan sonra yenileyen guatr türleri vardır. Dişisi kendini yeniler ve tekrardan ürer. Fakat erkek olarak adlandırdığımız türü ise, kendisini yenilemez.

  Ergen yaşlarda kendini gösteren tiroid bozukluğu vardır. Hormonal dengesizliklerden kaynaklanan bu durum, kızlarda daha fazla oranda kendisini gösterir. Erken yaşlarda teşhisi konulan tiroid bozukluğunun temelinde genetik sebepler yatıyor olabilir.turkeyarena.net Kısa sürede ve gecikmeden tedavisi mutlaka yapılmalıdır. İyotun tedavi yönteminde sıkça kullanıldığını duyarız. Tabi vitamin eksikliğinden kaynaklandığını bilir ve buna göre bir tedavi şekli uygulamak isteriz. Tabi ki bazı cerrahi yöntemlerin yanında, vücudun ihtiyaç hissettiği, özellikle rahatsızlığın ilk zamanlarında, bazı bitkisel vitaminlerden destek alırız. Tabi bu tedavilerin hepsi doktor kontrolünde olmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş