Guatr Ameliyatı Sonrası Ses Kısıklığı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 2 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Guatr Ameliyatı Sonrası Ses Kısıklığı
  Usulüne uygun yapılmış bir ameliyat ile hastaların tamamında etkin ve kalıcı tedavi sağlanır. Kısmi bir tiroid bezi çıkartılması (subtotal tiroidektomi) ameliyatından sonra hastalığın tekrarlama olasılığı vardır ama düşüktür. Bezin tamamının çıkartılması (total tiroidektomi) durumunda ise hastaların ömür boyu her gün bir tablet ilaç (tiroksin hormonu) kullanması gerekir ancak hastalığın tekrarlama ihtimali yoktur.

  Çoğunluğu geçici olmak kaydıyla, yaklaşık elli hastadan birinde ses kısıklığı (rekürren sinir travması), yaklaşık on beş hastadan birinde el uyuşması (paratiroid bez hasarı, kalsiyum düşüklüğü) gelişebilir. Tecrübeli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda bu türden kalıcı problemlerin görülme ihtimali sıfır olmamakla birlikte çok nadirdir.

  Hangi hastalarda sorun yaşanabileceğini önceden tam olarak kestirmek mümkün değildir. Ancak bu ihtimaller tiroid bezinin çevre dokulara yoğun yapışıklıklar gösterebileceği guatr türlerinde ve ikinci kez guatr ameliyatı olan hastalarda artabilir.

  Ameliyatın en büyük riski ses kısıklığı veya tamamen ses kaybıdır. Genelde kanserli vakalarda bu durumla karşılaşılır. Ses tellerine giden sinir hemen tiroid dokusunun arkasında yer almaktadır. Dünyanın en iyi merkezlerinde 100 tiroid kanseri ameliyatında 1 ses teli sinir kesilmesi oluyor. Bazen ameliyat sonrası geçici ses kıslklığı oluşur, ama, bu ses kıslklığı birkaç gün ile birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu geçici ses kısıklığı ameliyat sonrası dokularda gelişen ödeme (şişkinliğe) bağlıdır."
   


Sayfayı Paylaş