Guatr Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Guatr Ameliyatı Nasıl Yapılır
  Ameliyat için genel anestezi (hastanın tümüyle uyutulması) gereklidir. İşlem süresi genellikle 90-120 dakika arasındadır. Hastanede bir gün yatış gerekir.

  Ameliyat boynun ön yüzüne 5-6 cm uzunluğunda yatay bir kesi uygulanarak yapılır. Tiroid bezinin damarları bağlanıp kesilip, bezin büyük bir kısmı (subtotal) veya tamamı (total) çıkartılır. Özellikle kötü huylu hastalık şüphesi olması durumunda bezin tamamının çıkartılması uygundur.

  Tek tek nodüllerin çıkartılması şeklinde bir cerrahi teknik uygun değildir. Ancak tiroid bezinin iki lobundan birinin muayenede ve ultrasonda tümüyle normal göründüğü hastalarda sadece tek taraflı ameliyat (sağ ya da sol tiroid lobektomi) yapılabilir.

  Ameliyattan sonra yaranın 2-3 gün kapalı kalması yeterlidir. Üçüncü günden sonra tekrar pansuman gerekmez. Yara kendiliğinden eriyen gizli dikişlerle yaklaştırılmış ise dikiş alınması gerekmez. Erimeyen dikişle yaklaştırılmış ise 3. gün dikiş alınır.

  Taburcu olduktan 3 gün sonra banyo yapılmasında sakınca yoktur. Yara enfeksiyonu gelişme ihtimali %1'in altındadır. Antibiyotiğe gerek yoktur. Yara için taburcu olduktan sonraki ilk birkaç gün ağrı kesici kullanılabilir.

  Bazı hastalarda hafif boğaz ağrısı şikayeti olabilir. Bu tür hastalarda pastil türü ilaçlar ve ılık bitkisel çaylar rahatlatıcı olabilir.

  Hastaların olağan gündelik yaşamlarına veya çalışma ortamlarına dönmesi için genellikle bir hafta istirahat yeterlidir.

  İyi huylu hastalık düşünülerek yapılan ameliyatlardan sonra çıkartılan parçanın incelenmesinde yaklaşık her on hastadan birinde kötü huylu hastalık saptanabilir. Onun için ameliyatta çıkartılan tiroid bezi mutlaka patolojik incelemeye gönderilir. Sonucu genellikle bir hafta içinde çıkar. Sonuç iyi huylu gelmişse tedavi tamamlanmıştır.

  Ancak patolojik incelemede kötü huylu bir hastalığa rastlanması durumunda, endokrinoloji, onkoloji ve nükleer tıp bölümleri tarafından hastanın takip ve tedavisi sürdürülür.
   


Sayfayı Paylaş