Gss ile 18 Yaş Üstü Olmayan Çalışmayan Erkeklerin Durumu

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 21 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Gss ile Çalışmayan Erkek çocukların Durumu
  Gss İle 18 Yaş Üstü Olmayan Erkeklerin Durumu nedir

  18 yaşın üzerindeki çocukların durumu ne olacak?

  18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecek. Bu kişiler her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermek zorundalar. 1/10/2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları ise 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren de sağlık yardımlarından, daha önce olduğu gibi sigortalı veya evli olmadığı sürece yaş şartı aranmaksızın faydalandırılacak.

  18 yaşın üzerinde çalışmayan/okumayan veya 25 yaşın üzerinde okuyan/okumayan/çalışmayan erkek çocukların durumu ne olacak?
  Bu kişiler, 1/1/2012 tarihi itibarıyla 5510 sayılı Kanun’un 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre re’sen tescil edilecek. Bu kapsamdakiler, gelir testi yaptırmaları için ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmak zorundalar. Gelir testi sonucuna göre de prim ödeme yükümlüsü, devlet ya da kendileri olacak.
   


Sayfayı Paylaş