Greyfurt ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Greyfurt ve Faydaları
  Greyfurt: Turunçgiller familyasından; bahçelerde yetiştirilen bir ağaç ve meyvesidir. Meyvesi, portakaldan daha iri, kanarya sarısı renginde, tadı hafif acımsı ve ekşidir. Bol miktarda C vitamini barındırmasının yanında, A ve B gurubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve fosfor mineralleri açısından da zengin bir meyvedir.

  Greyfurdun Faydaları: İştah açar. Karaciğerin normal çalışmasını sağlar. Safra ifrazatını arttırır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar tutukluğunu giderir, bol miktarda idrar söktürür. Vücutta biriken suyu ve zehirli atıkları atar. Kanı temizler. Bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. Mikrop öldürücü ve kabızlık gidericidir. Kolesterol oranını düşüren pektin maddesi bulunur. Uyarıcı bir meyve olan greyfurt bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermeye faydalıdır. Felç ve kanamaları önler. Akciğer ve göğüs hastalıklarında faydalıdır. Stresi azaltır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliği ve varislere karşı faydalıdır. Dişetlerini korur ve dişeti kanamalarını durdurmaya yardımcı olur. Metabolizmayı hızladırıcı etkisiyle zayıflamada yardımcıdır.
   


 2. elif Moderator

  Greyfurt Nasıl Kullanılır? Greyfurdun, meyvesinin yanında suyu ve kabukları da kullanılır. Greyfurtun suyu taze sıkılmalı ve sade içilmelidir. Kabuklarından marmelât yapılabilir. Greyfurt suyuna batırılmış bir pamuk ile sarkık cilt silinirse cildi gerginleştirmeye yardımcı olur.

  Uyarı: Greyfurt suyu bazı ilaçların etkisini, ölümle sonuçlanabilecek seviyede arttırabildiği için, ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
  [​IMG]
   
 3. Emel Well-Known Member

  Greyfurt suyunu ben zayıflamak için kullanıyorum fazlası zararlımı
   

Sayfayı Paylaş