Green Card Nedir?

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve BuLuT5 tarafından 30 Haziran 2007 başlatılmıştır.

 1. BuLuT5 Well-Known Member


  Green card Amerikan vatandaşı olmayanların katıldığı bir çekiliş sonucunda Amerika'da ömür boyu yaşama çalışma iznine verilen belgenin adıdır. Green kart'a hak kazanan talihlilerin Türk vatandaşlığından çıkması gerekmez.
  Göçmen Bürosu, Göçmenlik kanunlarına göre, yıllık olarak Amerika'ya daha az göçmen veren ülkeler için çekilişle vatandaşlık imkanı vermektedir. Türkiye'de bu kapsama alınan ülkeler arasındadır. Yapılan çekişiliş, Amerikan nüfusunu çeşitli hale getirmek içindir ve her yıl Amerikan Göçmen Bürosu bu çekiliş sonucunda 55.000 kişiye bu hakkı verir.

  Amerika Birleşik Devletleri , her yıl 55 000 kişiye Amerika'da hayat boyu oturma ve çalışma izni veriyor .


  Green Card çekilişini kazananlar;

  Amerika'da hayat boyu oturma - yaşama, çalışma ve ülkeye serbestçegiriş - çıkış iznine sahip olurlar.

  Amerikan Devlet Üniversitelerine avantajlı burs başvurusu yapabilir, öğrenim görebilirler.

  Amerikan Devlet Daireleri dahil her yerde çalışabilirler.

  A.B.D.'de işyeri açabilirler.

  Amerikan vatandaşlık haklarından bir çoğuna sahip olurlar.

  Beş sene sonra tam vatandaşlık başvur
   


 2. BuLuT5 Well-Known Member

  SIKCA SORULAN SORULAR  Green card nedir?

  Green Card , Amerikan vatandaşı olmayan yabancılara, ABD ' de süresiz (ömür boyu) oturma ve çalışma hakkı sağlayan göçmen vizesidir. Green Card Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığından çıkmaksızın, seçme ve seçilme hakları hariç, Amerikan vatandaşlarının tüm haklarına sahiptirler. (Sağlık, eğitim ve diğer devlet yardımları gibi...)

  Green card çekilişi nedir?

  Amerika Birleşik Devletleri, Göçmenlik Kanununun 203. Maddesi gereği, nüfusu çesitlendirmek amacıyla rasgele yapılan çekilişle (Diversity Visa Lottery) her yıl 55.000 kişiye göçmen vizesi, diğer adiıla Green Card vermektedir. Green Card Çekilişine Türkiye 'de doğmuş kişiler katılabilir.

  Green card çekilişini kaç kişi kazanacak?

  Çekiliş sonrasında her yıl yaklaşık 90.000 kişiye kazandığına dair Göçmenlik Bürosu tarafından mektup yollanmaktadır. Fakat bu sayının 55.000 i göçmen vizesi alabilmektedir. Geriye kalan 35.000 kişi Green Card müracaatını eksik yanlış ve zamanında yapmadığından elenmektedir

  Kazanma şansımı nasıl arttırabilirim ?

  Danışmanlık kullanmak birinci şarttır, kendinizin çok doğru yaptığınızı sandığınız bir başvuru kabul edilmeyebilir. Eşiniz adına ayrı bir başvuru yapmanız şansınızı ikiye katlar. Senelerce başvurmak gerekebilir, bunun için beş senelik başvuru seçeneğini seçmek çok daha yararlı olacaktır. Bir senede şansınız bir kat iken, beş senede şansınızı beşe katlayabilirsiniz. Bir kere başvurun, başvurunuz sizin için beş sene devamlı yenilensin.

  Şimdi www.greenkartonline.com ile her şey dahil olmak üzere sadece 45.000.000 TL'ye 5 senelik başvuru yapabilirsiniz. 3 senelik başvuru 35.000.000 TL'dir. Bu geçici bir kampanyadır. Bunun için 5 senelik seçeneği seçmenizi size tavsiye ediyoruz.

  Green card çekilişi kazanıldığı takdirde hangi haklara sahip olunur?

  Amerika Birleşik Devletleri'nde hayat boyu oturma ,çalışma ve ABD 'ye serbestçe giriş çıkış iznine sahip olunur.Beş sene sonra tam vatandaşlık başvurusu yapılabilir.Amerikan devlet okullarına burs basvurusu ve amerikan devlet dairelerin de çalışabilirsiniz. A.B.D de iş yeri açabilirsiniz.

  Green card çekilişine başvuru şartları nelerdir?

  Green Card çekilişine katılabilmek için lise ve dengi okul mezunu olmanız yeterli. İngilizce bilmeniz gerekmiyor Eğer lise veya dengi bir okul mezunu değilseniz son 5 yılın 2 yılında, en az 2 yıl eğitim veya tecrübe gerektiren bir meslekte çalışmış olmanız ve bunu belgeleyebilmeniz gerekmektedir

  Başvuruma aile fertlerinden hangilerini dahil etmeliyim?

  Başvurunuza eşinizi ve 21 yaşından küçük olan bekar çocuklarınızı eklemelisiniz. Eşinizden ayrı yaşayor olsanız dahi başvurunuza eklemelisiniz. Ancak resmi olarak boşanmışsanız, eşinizi eklemenize gerek yoktur. Eşinizin bir önceki evliliğinden olan çocuklarını veya evlat edinmiş olduğunuz çocuklarınızı mutlaka başvurunuza eklemelisiniz. Töresel evliliklerde önemli olan evlilik töreninin yapıldığı tarih değil, evliliğin kayıtlı olduğu tarih bildirilmelidir Aile bireylerinizi başvurunuza eklemeniz ilerde sizinle birlikte ABD ye gitmelerini gerektirmez. İstedikleri takdirde ülkelerinde kalabilirler.

  Teknik uzman mühendisim. Yüksek lisans mezunuyum. Başvurumda belirtmem şansımı artırır mı?

  Hayır bir önemi yoktur. Çekilişte herkesin şansı eşittir

  Grenn card ' a başvurabilmek için minimum yada maksimum bir yaş sınırlaması var mıdır?

  DV Programlarına başvurabilmek için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak en az lise mezunu olmak yada tecrübe ve eğitim gerektiren bir işte 2 yıl çalışmış olmak yeterlidir

  Green kart Çekilişine sadece bir başvuru mu yapabilirim?

  Evet. Göçmenlik kanununa göre adınıza sadece bir başvuru yapabilirsiniz. Her yıl birden fazla başvuruda bulunanlar diskalifiye edilmektedir. Adaylar her yıl için yalnızca bir kez başvuru yapabilmektedir

  Green kart Çekilişine aileden birden fazla kişi başvurabilir mi?

  Evet. Çekilişe katılma şartlarını yerine getiren her birey ayrı ayrı başvuruda bulunabilir.

  Evliyim. Eşimle ayrı ayrı başvuru yapabilir miyiz?

  Evet. Eşler ayrı ayrı başvuru yaparak şanslarını artırabilirler. Hangi eş kazanırsa kazansın otomatikman diğer eş ve çocukları Green Card sahibi olmaya hak kazanır

  Çekiliş nasıl yapılıyor?

  Çekiliş merkezi olan Kentucky Consular Center 'da teslim alınan basvurular, altı coğrafik bölgeye ayrılarak numaralandırılır. Eksik ve hatalı başvurular diskalifiye edilir. Kurallara uygun başvuruları bilgisayar rasgele seçmektedir .

  KKTC vatandaşıyım. Başvuru yapabilir miyim?

  T.C Pasaportuna sahipseniz başvuru yapabilirsiniz.

  Başvuruda fotoğraflarla ilgili kurallar nelerdir?

  Başvuru sahibi kendisinin, eşinin ve çocuklarının yeni çekilmiş birer fotoğraflarını başvurularına eklemelidirler.Fotoğraflar, fotoğraf makinasina bakar şekilde, açık renk fon önünde olmak şartıyla 5cmx5cm ebadında , 8 bit color,62,500 bytes olmalıdır.Kişinin yüzünü kapatan şapka veya koyu renk gözlüklerle çekilmiş fotograflar geçerli olmamaktadır. Yüzün açık olması şartıyla türbanli fotoğraflar kullanılabilir.Not:Firmamız extra ücret almadan istenen formatta başvuruya uygun hazırlamaktadır.

  Kazananlara sonuçlar nasıl bildiriliyor?

  Çekilişi kazanan başvuru sahiplerine Kentucky Consular Center tarafından başvuruda belirttikleri adrese posta yoluyla Haziran-Temmuz 2006 tarihleri arasında bildirilecektir.

  Green Card Çekilişini kazanmam durumunda T.C. vatandaşlığını kaybeder miyim?

  Hayır. Çekilişi kazanmanızın, T.C. vatandaşlığından feragat etmenizle bir ilgisi yoktur. Green Card alır almaz ABD vatandaşı olunmamaktadır. Green Card sahibi, 5 yıl ABD'de yaşadıktan sonra dilerse çifte vatandaş statüsünde ABD vatandaşlığı için başvurabilir.

  Green Card vizesi aldıktan sonra Amerika 'ya yerleşmem gerekiyor mu?

  Göçmen vizenizi aldıktan sonra temelli ABD ye yerleşmeniz gerekmemektedir. Yerine getirmeniz gereken tek sart göçmen vizenizi aldıktan sonra 6 ay içerisinde ABD ye bir kez giriş yapmanızdır. T.C. vatandaşlığınız devam eder. Türkiye de yasşyabilirsiniz. Fakat her yıl bir kez Amerika 'ya giriş- çıkış yapmanız gerekmektedir.
   
 3. BuLuT5 Well-Known Member

  Green Card Başvuru Şartları


  Lise veya dengi okul mezunu olmak;

  Eğer lise veya dengi bir okul mezunu değilseniz son 5 yılın 2 yılında, en az 2 yıl eğitim veya tecrübe gerektiren bir meslekte çalışmış olmanız gerekmektedir.

  İngilizce bilmeniz kesinlikle şart değildir.

  Her katılımcı sadece bir kere başvurabilir.

  Başvurunuz için önem taşıyan tek şey bilgilerinizin bir kerede, eksiksiz ve hatasız doldurularak başvuru süresi içerisinde Amerika yetkili mercileri tarafından belirtilen elektronik transfer sayfasından yapılmasıdır. Bütün başvurular eşit şansa sahiptir.

  Şansınızı artırmanın tek yolu, eğer evliyseniz
   
 4. EmRe Well-Known Member

  ellerine saglık
   
 5. salihsat Well-Known Member

 6. YaRaLi CoCuQ Well-Known Member

 7. serseri_aşık Well-Known Member

  ellerine sağlık.
   
 8. arifmilis New Member

  arkadaşlar green card formunda yeminli geçim beyannamesi ve aile sözleşmesi denilen bir ifade war tam olarak söyleyebilirmisin bana bu nedir?
   

Sayfayı Paylaş