Green Card Çekilişi Sonuçları

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 1 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Green Card çekilişinin sonuçları sadece kazanan kişilere posta yoluyla bildiriliyor. Sonuçlar hiçbir yerde ilan edilmez veya kazanamayan kişilere herhangi bir şekilde bildirilmez. DV-2009 çekilişini kazanan kişilerle Mayıs ve Temmuz 2008 arası posta yoluyla irtibat kurulmaktadır. Temmuz ayı sonuna kadar bu konuda posta yoluyla çekilişi kazandığına dair herhangi bir belge almayanlar, kendilerini kazanamamış kabul edip bir sonraki çekilişte şanslarını deneyebilirler.

  'Kentucky Consular Center' (çekiliş merkezi), Green Card çekilişinin sonuçlarını sadece kazanan kişilere, sadece posta yoluyla bildirmektedir. Amerika'ya göç oranı düşük olan yabancı ülkelerin vatandaşlarının katılabildiği Green Card çekilişleri sonucunda her sene 50.000 kişi Amerika'da çalışma ve yerleşme izni veren vizeyi alma hakkı kazanmaktadır.
  Her sene yaklaşık 90.000 kişiye çekilişi kazandığına dair mektup yollanıyor. Fakat bu mektubu almak Green Card kazanmak anlamına gelmiyor. Bu mektubu alan kişiler sadece göçmen vizesine başvurma hakkı elde ediyorlar ve kendilerini bir dizi başvuru işlemi bekliyor. Her yıl çekilişi kazandığına dair mektup alan 90.000 kişi arasından, işlemlerini eksik veya yanlış yapan yaklaşık 50.000 kişi göçmen vizesi alma şansını kaybediyor. Zira kota sadece 50.000 kişi. İşlemlerini doğru ve tam olarak yapanlar ise vizelerini sorunsuz alıp, Amerika'da çalışma ve yaşama hakkını elde edebiliyorlar.

  Amerikan Göçmen Bürosu'nun kotadan daha fazla mektup göndermesinin nedeni 50.000 kişilik kotanın dolduğunu garantilemek. Çünkü yaptıkları araştırmalara göre 'kazandınız' diye haber verdikleri kişilerin büyük bir kısmı işlemlerini eksik veya yanlış yaptıkları için vizelerini alamıyorlar.

  Sadece çekilişi kazanan başvuru sahipleri Kentucky Consular Center tarafından başvurularında belirttikleri adrese gönderilecek posta yoluyla haberdar edileceklerdir. Çekilişten sonraki Temmuz ve Ağustos ayları arasında gönderilecek sonuçlarla birlikte göçmen vizesi başvurusunun nasıl yapılacağını açıklayan talimatlar da yollanacaktır.

  Başvuru sahiplerinin Amerikan kanunlarına göre vize almaya elverişli olmaları gerekmektedir. Green Card çekilişini kazanmış olmak başvuranın otomatikman göçmen vizesi almasını sağlamaz, zaten bu yüzden çekilişi kazananların sayısı verilebilecek göçmen vizesi sayısından fazladır. Dolayısıyla, çekilişi kazananların vize işlemlerini başlatmak için acele etmeleri gerekmektedir.

  İşlemleri doğru yapmak ve zamanında tamamlamak için en garantili yol, Amerika'da bulunan güvenilir göçmen avukatlarıyla bağlantıya geçmek. Size gönderilen dökümanlara tam hakim olamadığınızı düşünüyorsanız, risk almayıp konunun uzmanı bir avukatla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

  Başvuru sahipleri vize mülakatı sırasında en az lise veya lise egitimine denk eğitim almış olduklarını veya geçmiş 5 yıl içerisinde en az iki senelik bir eğitim veya uzmanlık gerektiren bir işte çalışmış olduklarını ispatlamak zorundadırlar.

  Amerika'da yasal olarak bulunan kişiler Green Card'a başvurmak ve yapılması gereken prosedürler hakkında bilgi almak için Göçmen Bürosu (INS) ile irtibat kurabilirler. Amerika dışında bulunan talihliler ise dökümanlarını posta yoluyla yollayabilirler.

  Sadece çekilişe katılıp kazanan kişiler ileriki işlemler için haberdar edilmektedir. Haber almayan başvuru sahipleri kazanamadıklarını varsayarak bir sonraki çekilişe başvurabilirler.
   


Sayfayı Paylaş