Grand Mal Nöbeti Nedir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 18 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Grand Mal Nöbeti Hastalığı
  Belirtiler
  Konvülsiyonlarla bilinç kaybı olayı; Grand mal nöbeti bilinç kaybı ve yere düşmeyle başlar. Arkasından onbeş ila yirmi saniyelik adale sertliği dönemi (tonik safha) ve ondan sonra bir ila iki dakikalık şiddetli ritmik konvülsiyonlar (klonik safha) gelir. Nöbet, bilincin yerine gelmesinden önce birkaç dakikalık derin, rahat uyku ve arkasından nöbeti hiç hatırlamayarak uyanma ile sona erer. Sonradan baş ağrısı, uyuklama ve zihin bulanıklığı hissedebilirsiniz.

  Başka hiçbir anormallik belirtisi olmaksızın tek bir nöbet mutlaka sizin böyle bir hastalığınız olduğu anlmına gelmez. Fakat tekrarlaması ciddi bir rahatsızlığa dayalı olduğunu düşündürür. Bilinç veya kontrol kaybı meydana getiren bir nöbet, eğer araba sürüyorsanız veya başka bir makineyi çalıştırıyorsanız tehlikeli olabilir.

  Bu nedenle, birçok eyaletlerde nöbetlerinizin ne ölçüde denetim altına alınabildiğine bağlı olarak ehliyet verme sınırlandırmaları vardır. Nöbetler düşme ile ilgili yaralanmalar da meydana getirebilir.

  Tedavi
  Eğer nöbetleriniz sık sık tekrarlanmıyorsa grand mal tipi hastalıkla nispeten normal bir hayat sürebilirsiniz. Bu tip nöbet rahatsızlığını denetim altında tutmakta, ilaçlar çok başarılı olmaktadır. Nöbete karşı kullanılan ilaçların da etkilerini doktorunuzla konuşun. Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuza haber verin. Uykusuzluktan, ilaç almayı unutmaktan ve aşırı alkolden kaçının. Düzenli ve yeterli dinlenme çok önemlidir. Eğer nöbet tutarsa kime haber verileceğini belirten bir bilezik veya madalyon takın. Bu rahatsızlığı olan çocuklar ilaç kullanarak okullarına gidebilirler.
   


Sayfayı Paylaş