Gözlük Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gözlük Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Gözotu, Euphrasia officinalis
  Gözlükotu: Kırlarda kendiliğinden yetişen bir çeşit bitkidir. Yaprakları dantela şeklindedir. Çiçekleri; ufak, beyazımtırak, mavi ve kırmızı benekli olup, yapraklarının ortasındadır. Çiçekleri, yaz aylarında toplanıp, kurutulur. Beyaz renkli ve içerisinde sarı lekeler olan ufak çiçekler açan, 5-25 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Gözlükotu olarak da bilinir. Çok sayıda glikozid ve çeşitli alkaloidler içerir.

  Gözlük Otunun Faydaları: Göz nezlesi ve göz iltihaplarını iyileştirir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Göz kanlanması iyi gelir. Gözlerdeki batma hissini ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı yok eder. Gözlerdeki akut ve kronik yangıları, göz yorulması ve benzeri rahatsızlıkları iyileştirir. Saman nezlesi, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Sinüzite karşı etkili olur. Gözlükotu lapası ciltteki yaraların iyileştirilmesinde de etkili olur.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Gözlük Otu Nasıl Kullanılır: Konjoktivitis (gözkapaklarının iç yüzeyi iltihabı) ve blefarit’te (gözkapaklarının kenar bölümleri iltihabı) iyileştirici etkisi vardır. Bitkinin tazeyken ezmek suretiyle lapası çıkartılır yaraların üzerine konur. 1 tatlı kaşığı kurumuş gözlükotu karışımı yarım litre suya konulup 10 dakika süreyle kaynatılarak ağır ağır soğutulur. Böylece hazırlanmış olan dekoksiyona pamuk batırılır, suyu hafifçe sıkılıp gözün üzerine konulur. Pamuk dekoksiyonla ıslatılarak 15 dak uygulanır. Günde aynı işlem bir kaç yapılmalıdır.

  Çay: 1 tatlı kaşığı kurumuş ot karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 5-10 dakika demlendirilip çay hazırlanır. Bu çay günde üç kez birer bardak alınır.
   

Sayfayı Paylaş