Gözkapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 13 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gözkapağı Estetiği (Blefaroplasti)
  Gözkapağı estetiği (blefaroplasti) göz çevresinde yapısal ya da yaşa bağlı olarak oluşan yağ torbalarının, deri sarkmalarının ve kas atrofisinin düzeltilmesine yönelik işlemler bütünüdür. Alt ve/veya üst kapak blefaroplasti ameliyatı ile yıllar içinde gelişmi olan deformasyon düzeltilerek yeniden genç, dinamik ve dinlenmiş bakışlar kazanılır. Pitozis (kapaklarda düşüklük) ve ileri derecede kapak sarkması olan hastalarda mekanik görme bozukluğu da olacağı için bu tedavi ile pozitif estetik görünüm dışında fonksiyonel kazanım da elde edilir.

  Blefaroplasti tercihe göre genel anestezi altında ya da lokal anestezi ve sedasyon ( damardan verilen sakinleştirici ) eşliğinde yapılabilir. Varolan sorunun boyutu ve durumuna göre fazla olan deriyi, torbalaşmış yağ dokularını alır. Göz çevresi yağ dokusunun fıtıklaşması varsa ve sorun yağ dokusunda artış değil sadece yağın olması gereken yerden dışarıya taşması ise bu bölgede gerekli bariyer onarımı yapılır. Gözkapaklarının derisinin ince, iyi beslenen ve iyileşme potansiyeli yüksek olma özelliğinden dolayı ameliyattan birkaç ay sonra izler belli belirsiz hale gelir. Sadece alt kapak torbalarının alınması yeterli olacaksa göz kapağının iç kısmından “transkonjunktival” yaklaşım ile cilt kesisi yapmadan işlem sonlandırılacağı için iz kalmaz.

  Yaş ile ortaya çıkan deformiteler için belli bir sınır koymak doğru değildir. Sorun sizi rahatsız ediyor ise çözüm için bir estetik ve Plastik cerrahi uzmanı ile görüşmeniz en doğrusudur. Genelleme yapmak gerekirse estetik gözkapağı ameliyatlarına 30 yaş sonrası sık başvurulur.

  Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir. Bu durumun estetik görünüm bozukluğuna neden olması yanında, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması ile kişinin görmesini engelleyebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir ve-veya fazla görülen yağ kitlesi alını. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir.turkeyarena.net Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.

  Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyat için adaydır.

  Ameliyat?
  Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst, veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür.

  Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır. Dikişler 3-5 gün sonra alınır. Çoğu zaman kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır.

  Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren revizyon (yeniden cerrahi girişim) gerekli olabilir. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Gözkapaklarının yeni şekli, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen birkaç yıl bazen de ömür boyu dayanır.

  Blefaroplasti ve diğer gözkapağı ameliyatları uygun altyapıya sahip hastanelerin ameliyathanelerinde yapılır.

  Op.Dr. Gürler Akınbingöl
   


Sayfayı Paylaş