Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Olur

  Göz tembelliğinde tedavinin esası zayıf gözün kullandırılmasına dayanır. Bu, sağlam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatılması ile yapılır. Önce gerekli olan reçete edilir. Çocuk bunu kullanmaya başlar ve kapama tedavisi yapılır. Şaşılıkta eğer bir cerrahi müdahale yapılacaksa genellikle önce göz tembelliği giderilmeye çalışılmaktadır. Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapılır, ameliyat uygulanır, daha sonra bir müddet daha kapama yapılmaya devam edilir. Aileler ne yazık ki kayma ameliyatından sonra herşeyin yoluna girdiği düşüncesiyle kapama yapmayı bırakabilmektedirler. Tek başına cerrahi müdahale, oluşmuş göz tembelliğini gideremez. Göz doktorunuz kapamanın nasıl yapılması gerektiği ve kapama sırasında ne gibi şeyler yapılması gerektiğini size açıklar. Bundan sonrası ise tamamen sizin sabrınıza kalmıştır. Çocuklar kapama yapılmasından hiç hoşlanmazlar. Ve bunu reddederler. Ancak ebeveyn olarak bu dönem, sizin ilgi ve sabrınızla, başarılı bir şekilde yaşanabilir. Yaşamları boyunca göz tembelliklerinin mevcudiyeti nedeniyle yaşayacakları sıkıntıları düşünerek bu günlere sabırla yaklaşmalısınız.

  Amliyopiyi düzeltmek için, çocuk genellikle zayıf olan gözünü kullanmaya zorlanır. Bu iyi gören gözün kapatılmasıyla gerçekleştirilir, bu kapama genellikle haftalar veya aylar sürebilir. Kapama tedavisiyle zayıf gören gözün görüşü her ne kadar arttırılabilse de daha sonra yarım zamanlı veya kısa süreli kapamalara devam edilebilir.

  Kırma kusurlarının tedavisi için aynı zamanda gözlük reçete edilebilir.Bazen hem gözlük hem kapama birlikte tedavi alternatifi olarak uygulanabilir.Kimi zaman kapama yerine görmeyi bulandıran damlalar kullanılabilir veya görmeyi bulandıran gözlük camları da hastalara reçete edilebilir. Eğer ambliyopi şaşılık nedeniyle gelişmişse genellikle kapama tedavisi ve gözlük tedavisi ameliyattan önce verilerek görüş ideal kapasiteye çekilmeye çalışılır.

  Eğer göz muayenesinde katarakt veya herhangi bir başka bir organik anormallik saptanmışsa daha erken cerrahi gerekecektir. Çocukluk çağında katarakt ameliyatı olan hastalara göz içi lensi uygulanabilir veya ameliyat sonrası bu hastalar gözlük veya kontakt lens kullanarak görüşlerini düzeltebilirler.
   


Sayfayı Paylaş